Kryzys i drożyzna nam niestraszne. Ponad połowa Polaków nie zamierza oszczędzać energii [SONDAŻ]

  • 03.08.2022, 15:03
  • News4Media
Kryzys i drożyzna nam niestraszne. Ponad połowa Polaków nie zamierza oszczędzać… fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Nie zatrzymują nas ani zmiany klimatyczne, ani zagrożenie kryzysem, ani nawet troska o własne finanse. Z najnowszego sondażu wynika, że Polacy nie będą oszczędzać energii elektrycznej.

 

Obawy o kryzys energetyczny, który może w Polsce nastąpić już najbliższej zimy, są coraz większe

 

Nieustannie podnoszone są również koszty ogrzewania. Pomimo to nie zamierzamy zmieniać swoich nawyków związanych z użytkowaniem energii – tak wynika z badania przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.


37,3 proc. pytanych zamierza w najbliższym czasie zmniejszyć zużycie energii w swoim gospodarstwie domowym, a 0,7 proc. z nich szacuje, że będzie ono wyższe niż dotychczas. Jednak aż 60,6 proc. respondentów twierdzi, że nic w tej kwestii - w ich domach - się nie zmieni. 1,4 proc. pozostałych uczestników sondy nie sprecyzowało swojego zdania, wskazując odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.


Spośród tych, którzy nastawieni są na oszczędzanie, najwięcej osób deklaruje, że będzie baczniej pilnować, aby niepotrzebne oświetlenie pozostawało wyłączone (52,6 proc.). Niespełna 22 proc. ankietowanych zamierza zmniejszyć w domach temperaturę w okresie grzewczym, a 11,4 proc. z nich ograniczy używanie urządzeń elektrycznych. Tylko 4,5 proc. respondentów rozważa zamontowanie nowego źródła ciepła; 2,4 proc. odpowiedzi dotyczyło zaś planów związanych z remontem i dociepleniem domu. 0,8 proc. Polaków chce zamienić posiadane urządzenia na bardziej energooszczędne. 1,9 proc. uczestników wskazało, że podejmie w tej kwestii „inne” działania, a 4,6 proc. nie umiało udzielić jednoznacznej odpowiedzi.


Przypomnijmy, że procedowana jest nowa ustawa przyznająca dofinansowanie (3 tys. zł) dla gospodarstw ogrzewanych węglem. W czwartek ma zostać przedstawiony projekt ustawy, na mocy której świadczenie mają otrzymać również osoby, które używają do tego innych paliw (np. gaz i pellet). Ceny tego pierwszego surowca poszybowały, co jest następstwem niemal o połowę mniejszych jego zapasów, niż jeszcze rok temu.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe