Węgiel, pellet, olej grzewczy. Kiedy dopłaty?

  • 04.08.2022, 07:52
  • News4media
Węgiel, pellet, olej grzewczy. Kiedy dopłaty? iStock

Podziel się:

Oceń:

W pierwszej kolejności pieniądze otrzymają osoby używające do ogrzewania domów węgla. Sejm kolejnymi dopłatami ma zająć się jeszcze w czasie wakacji.

 

Szybko dopłat do innego niż węgiel opału nie będzie

 

Ustawa, która wprowadza dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł na gospodarstwo domowe, jest już w Senacie. Jeżeli politycy nie wprowadzą do nich zmian, to zaraz po przyjęciu dokument trafi na biurko prezydenta. Jego podpis sprawi, że ustawa będzie mogła zostać opublikowana i wejść w życie dzień później. Trudno jest dziś podać konkretną datę, ale na pewno pieniądze z dodatku zostaną wypłacone wcześniej niż dopłaty do innych paliw.

Ale po kolei. Dopłaty to odpowiedź na rosnące ceny węgla, pelletu, gazu czy oleju grzewczego. Tylko, że tych trzech pozycji w ustawie znajdującej się w Senacie nie ma. Dlatego rząd przygotowuje nową.

- Różne surowce podrożały w różnym stopniu. Dlatego ten mechanizm, nad którym zastanawiała się Rada Ministrów, musi w najwyższym stopniu sprawiedliwie odzwierciedlać te zwyżki - powiedział Mateusz Morawiecki, a Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska później dodała: - Mamy teraz te kilka tygodni, żeby to dobrze wypracować i skierować już potem gotowe i dojrzałe do prac parlamentarnych po tych wakacjach parlamentarnych.

To oznacza, że szybko dopłat do innego niż węgiel opału nie będzie. Nie wiadomo też w jakiej miałyby być wysokości.

Kolejny problem to ciepłownie. Dopłaty do węgla obejmą gospodarstwa domowe i bez nich będą musiały sobie poradzić np. spółdzielnie mieszkaniowe. Ale to też ma się zmienić. Do systemu dopłat mają być włączeni klienci instytucjonalni.

- Kiedy to nastąpi? Nie wiem. Jest już podobno gotowy projekt w rządzie – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS, Ryszard Terlecki.

News4media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe