Pomorze znów najlepsze w Polsce. Chodzi o kolej

  • 2 dni temu, 09:03
  • pomorskie.eu / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)
Pomorze znów najlepsze w Polsce. Chodzi o kolej fot. Aleksander Olszak / pomorskie.eu

Podziel się:

Oceń:

Urząd Transportu Kolejowego opublikował raport z funkcjonowania rynku kolejowego w Polsce. Województwo pomorskie niezmiennie utrzymuje w nim pierwsze miejsce. Jednocześnie z kolei skorzystało w naszym regionie 46,7 mln podróżnych.

materiał prasowy pomorskie.eu

Najlepsi w Polsce

 

Jak podaje Samorząd Województwa Pomorskiego na portalu pomorskie.eu, każdego roku Urząd Transportu Kolejowego bada rynek kolejowych przewozów pasażerskich. Między innymi liczeni są pasażerowie w pociągach. W 2021 r. wskaźnik wykorzystania kolei na Pomorzu wyniósł 19,9. Z uzyskanego wyniku cieszy się Mieczysław Struk, marszałek województwa:

 

Po raz kolejny jest to najlepszy wynik w kraju. Warto zaznaczyć, że w pandemicznym 2020 roku wskaźnik ten wynosił 15,9, co również było najwyższą wartością w kraju.

 

Ten wskaźnik pokazuje, jak często w ciągu roku jeździmy pociągami. Na drugim miejscu na podium uplasowało się, liczące dużo więcej mieszkańców, województwo mazowieckie (13,6), a na trzecim Dolny Śląsk (7,8). Wskaźnik dla województwa pomorskiego jest też o prawie 3 razy wyższy niż średnia ogólnopolska.

 

Pomorzanie wybierają kolej

 

Samorząd podkreśla, że z roku na rok liczba pasażerów w pomorskich pociągach rośnie. W ostatnim czasie ma to związek z tym, że po pandemicznych spadkach liczby podróży, mieszkańcy Pomorza wrócili do korzystania z kolei.

 

W 2021 r. pociągi na Pomorzu przewiozły 46,7 mln pasażerów. Taki wynik najlepiej pokazuje, że nasze konsekwentne stawianie na rozwój transportu kolejowego, to była dobra decyzja.

- Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

 

Plasuje to Pomorze na drugim miejscu w kraju. Pierwsze należy do województwa mazowieckiego, w którym kolej przewiozła około 74 mln pasażerów. Statystyki pokazują również, że na Pomorzu najwięcej pasażerów, bo ponad 8,3 mln, korzysta ze stacji Gdynia Główna, a na drugim miejscu jest stacja Gdańsk Główny, która pomimo przeciągającej się modernizacji, obsłużyła prawie 8 mln podróżnych. Warto dodać, że samorząd województwa realizuje wiele projektów, dzięki którym zwiększy się komfort podróży.

 

To między innymi elektryfikacja PKM, budowa bajpasu kartuskiego. Jesteśmy w trakcje zakupu taboru kolejowego zarówno dla aglomeracji, jak i połączeń regionalnych, a niedługo ogłosimy przetarg na zakup składów o napędzie hybrydowym.

- Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego

 

Łącznie w najbliższych latach planowany jest zakup aż 35 nowych pociągów.

materiał prasowy pomorskie.eu

pomorskie.eu / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe