Do Tczewa 14 sierpnia zawita Wirtualny Teatr Historii

  • 07.08.2022, 09:00
  • Redakcja (oprac. Dawid Komorowski)
Do Tczewa 14 sierpnia zawita Wirtualny Teatr Historii fot. redakcja/Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

Nasze miasto jest jednym z 40, w których będzie gościć Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Chętni mogą zobaczyć wystawę od 14 do 16 sierpnia na Bulwarze Nadwiślańskim. Wstęp jest bezpłatny.

 

Wystawa ukazuje historię pierwszych lat polskiej niepodległości po 1918 roku. 

 

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej w formie ciekawostek historycznych. Sto lat temu kończył się proces formowania granic państwowych po I wojnie światowej i licznych konfliktach przygranicznych. Na mapach Europy pojawił się wywalczony kształt niepodległej Polski, a wysiłki tysięcy obywateli skupiły się na odbudowie polskiej państwowości w wielu dziedzinach życia, w szkołach, zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach, urzędach, bankach czy instytucjach kultury.

- niepodlegla.gov.pl

 

Gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, który wita i żegna gości. "W przestrzeni mobilnego centrum edukacyjnego w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają łatwo przejść przez najważniejsze informacje z lat 1918-1925" - czytamy w opisie organizatora. Chętni zobaczą makietę polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku. Uczestnicy będą mogli również poznać historię tamtego okresu poprzez trzy filmy fabularne VR z serii "Niepodległa w kadrze". Na koniec zwiedzania dostępna będzie też specjalna fotobudka, gdzie gość może zrobić sobie zdjęcie z wybranym ojcem niepodległości.

Zwiedzanie wszystkich stref trwa około 30 minut (z wyłączeniem obejrzenia filmu). Dla osób z niepełnosprawnością ruchu dostępna jest specjalna, rozkładana rampa ułatwiająca zwiedzanie.

 

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” jest swego rodzaju ukoronowaniem działań kulturalnych i sportowych, prowadzonych od 2017 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Różne działania, realizowane zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym, włączają Polki i Polaków w obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Niech wizyta w Teatrze stanie się zaproszeniem do radosnego, wspólnego świętowania, bo Niepodległa jest dla wszystkich.

- niepodlegla.gov.pl

 

Redakcja (oprac. Dawid Komorowski)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe