Sprzęt PKP posłuży do budowy pomostów do cumowania jachtów

  • 10.08.2022, 12:15
  • PKP / Redakcja (oprac. Dawid Komorowski)
Sprzęt PKP posłuży do budowy pomostów do cumowania jachtów fot. redakcja/Aleksandra Kęprowska

Podziel się:

Oceń:

PKP przekaże niewykorzystywany sprzęt Pomorskiemu Towarzystwu Miłośników Kolei Żelaznych w Gdyni, a także Chojnickiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei i Klubowi Żeglarskiemu „Grot” w Wierzchlądzie.

 

Pomoc dla zabytkowej kolei

 

Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych w Gdyni otrzymało urządzenia sterowania ruchem kolejowym o wartości blisko 8,5 tys. zł. To pochodzące z linii kolejowej Toruń - Chełmża (lk. 207) cztery elektryczne napędy zwrotnicowe, po dwie szafy aparatowe i bateryjne, pięć semaforów kształtowych, siedem sygnalizatorów drogowych i prostownik.

- informacja prasowa

 

Nieużywane przez PKP urządzenia pozwolą na utrzymanie sprawnych przejazdów zabytkową, wąskotorową Żuławską Koleją Dojazdową. Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych planuje za rok wymianę tymczasowych semaforów z napędem ręcznym na posterunku Rybina Most. W dalszej perspektywie organizacja chce ustawić semafory elektryczne na stacji Stegna Gdańska

 

Efekt darowizny to korzyść dla mieszkańców i turystów. Kolejka stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Żuław i Mierzei Wiślanej. W sezonie przewozi nawet blisko 100 tys. pasażerów.

- informacja prasowa

 

Wcześniej PKP przekazało Towarzystwu elementy torów czy mi. in. śruby o wartości 17,4 tysiące złotych.

 

Materiał wykorzystany do budowy dwóch pomostów

 

Spółka przekazała również wózki motorowe WM-10L i WŻA-10L oraz wagon osobowy Chojnickiemu Stowarzyszeniu Miłośników Kolei

 

Wózek motorowy WM-10/L z 1984 r. oraz wózek WŻA-10L z 1986 r., wyprodukowane przez Kolejowe Zakłady Maszyn w Raciborzu, po renowacji staną się ciekawym eksponatem na chojnickiej stacji kolejowej. W przyszłości zostaną włączone do wystawy planowanego muzeum kolejnictwa w Chojnicach.

- informacja prasowa

 

Ta darowizna również nie jest pierwszą pomocą od Polskich Kolei Państwowych. W 2016 roku organizacja otrzymała ławę nastawczą z podstawą i dźwignie nastawcze. Kolejnym stowarzyszeniem, które otrzymały nieużywany sprzęt od PKP jest Klub Żeglarski "Grot" w Wierzchlądzie. 

 

Materiał zdemontowany podczas remontu linii Poznań - Szczecin zyska zupełnie nowe życie. Słupy zostaną wykorzystane do budowy dwóch pomostów do cumowania jachtów na jeziorze Miedwie

- informacja prasowa


Ostatnio PKP przekazało ponad 100 darowizn instytucjom zajmujących się dbaniem o historię kolei. Spółka przekazała sprzęt tylko w tym roku Stowarzyszeniu Miłośników Kolei Ok1 w Żaganiu czy Miejskiemu Ośrodku Kultury w Terespolu. 

PKP / Redakcja (oprac. Dawid Komorowski)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe