Śliwiny: Bezpańskie psy zagryzły sarnę. Jest odpowiedź gminy Tczew [NASZA INTERWENCJA]

  • 17.08.2022, 08:46
  • Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka, Weronika Spica, Aleksandra Kęprowska)
Śliwiny: Bezpańskie psy zagryzły sarnę. Jest odpowiedź gminy Tczew [NASZA… fot. Agata (słuchaczka Radia Tczew)

Podziel się:

Oceń:

Od jednej z naszych słuchaczek, pani Agaty ze Śliwin otrzymaliśmy bardzo niepokojące zgłoszenie. Do zdarzenia doszło w czwartek, 11 sierpnia w godzinach porannych.

 

AKTUALIZACJA:

 

Zapytaliśmy Urząd Gminy Tczew o to, jakie kroki zostały podjęte po zgłoszeniu przez panią Agatę, że w Śliwinach wolno biegają agresywne psy. Otrzymaliśmy odpowiedź od pełniącego obowiązki wójta, Tomasza Urbańskiego:

 

Potwierdzam, że 11 sierpnia br. do Urzędu Gminy w Tczewie wpłynęło telefoniczne zgłoszenie mieszkanki Śliwin o zagryzieniu sarny przez 2 psy. Według zgłaszającej, zdarzenie miało miejsce w Śliwinach na prywatnej działce, tj. na polu z balotami słomy. Z przekazanej informacji wynikało, że psy są zadbane i posiadają obroże. Pracownik urzędu poinformował zgłaszającą, że Gmina nie jest właściwa do odbioru martwych zwierząt z prywatnych posesji, po czym niezwłocznie skontaktował się w powyższej sprawie z sołtys Śliwin. Z relacji wynika, że w ostatnim czasie nie otrzymała ona od mieszkańców zgłoszeń dotyczących biegających, agresywnych psów.

Jeszcze tego samego dnia pracownicy Urzędu Gminy udali się na miejsce zdarzenia, gdzie pomimo kilkukrotnego przejazdu nie stwierdzili błąkających się bezpańskich lub agresywnych psów. Gmina Tczew, zgodnie z ustawowym obowiązkiem, w kwestii podejmowania interwencji i wyłapania zwierzęcia ma podpisaną umowę z OTOZ Animals Schronisko w Tczewie. W dniu zdarzenia pracownik Urzędu Gminy skontaktował się z przedstawicielem placówki. Brak możliwości zlokalizowania zwierząt utrudnia przeprowadzenie szybkiej i skutecznej interwencji.

Niewątpliwie, jeśli mamy do czynienia z agresywnymi, bezpańskimi psami - trzeba jak najszybciej je odłowić. Bezpieczeństwo mieszkańców gminy jest najważniejsze.

Przypadki faktycznie bezdomnych psów należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy Urzędu lub całodobowo telefonicznie do Policji. Przekazując zgłoszenie należy podać miejsce przebywania zwierzęcia w danej chwili, określić ilość zwierząt oraz ich wielkość. Wpłynie to niewątpliwie na jakość i skuteczność podejmowanej interwencji.

O zaistniałej sytuacji poinformowano również Policję w Tczewie.

 

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY (11.08):

 

Agresywne psy zaatakowały sarnę

 

Informacja przekazana przez naszą słuchaczkę dotyczy wolno biegających psów, które zaatakowały sarnę niedaleko Tczewa:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Jakie były kolejne kroki podjęte przez panią Agatę?

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Poinformowałam policję. Przyjęto moje zgłoszenie i kazano mi zadzwonić do gminy. Gmina najpierw sprawę przyjęła, a później do mnie oddzwoniła, że skoro ta padlina nie leży w pasie drogi to nie mogą jej usunąć. 

- pani Agata

 

Pani Agata zaalarmowała w tej sprawie schronisko, służby, gminę oraz weterynarza i sama zapłaciła za utylizację zagryzionej sarny (360 złotych). OTOZ Animals Schronisko w Tczewie potwierdziło, że otrzymało taki sygnał od pani Agaty, ale nie od gminy, która sprawy im nie zgłaszała. Schronisko odławia bezdomne zwierzęta po uprzednim zgłoszeniu takiej sytuacji właśnie przez gminę Tczew.

W rozmowie z nami, pracownicy schroniska podkreślają, że każda gmina ma umowę z lekarzem weterynarii, który na przykład w sytuacji wypadku drogowego z udziałem zwierząt, powinien odpowiednio reagować. Gmina obiecała zająć się tą sprawą.

 

Nasza słuchaczka apeluje

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Ta wieść musi dotrzeć do społeczności lokalnej, że problem istnieje. Jeżeli my będziemy o tym wiedzieć to będziemy bardziej czujni. 

- pani Agata

Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka, Weronika Spica, Aleksandra Kęprowska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe