Nowa metoda oszustów "na czternastą emeryturę"

 • 18.08.2022, 10:04
 • KPP Starogard Gdański / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)
Nowa metoda oszustów "na czternastą emeryturę" fot. KPP Starogard Gdański

Podziel się:

Oceń:

Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Mieszkance województwa pomorskiego ukradziono niedawno 10 tys. zł sposobem na „czternastą emeryturę".

 

Oszust chce "pomóc" przy wypełnianiu wniosku

 

Starogardzcy policjanci przestrzegają mieszkańców przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Sprawcy tego typu oszustw są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż do mundurowych docierają informacje o kolejnych pokrzywdzonych. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od rzekomego „policjanta" z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. wnuczka, często przekazuje przestępcom oszczędności całego życia.

Pamiętajmy również, że oszuści przedstawiają się np. za pracowników wodociągów, spółdzielni mieszkaniowych, pomocy społecznej czy osoby, które chcą „pomóc" przy wypełnianiu wniosku o czternastą emeryturę. Wówczas seniorzy wpuszczają ich do mieszkań, a ci okradają właścicieli lokali.

 

Kilka dni temu do 89-letniej mieszkanki naszego województwa weszła kobieta, twierdząc, że musi przeprowadzić badanie kręgosłupa seniorki przed wypłatą jej czternastej emerytury. Najpierw oszustka w rozmowie ze swoją ofiarą ustaliła, gdzie kobieta trzyma pieniądze, a następnie podniosła jej sweter zakrywając tym samym twarz. W trakcie rzekomego badania kręgosłupa, wykorzystując chwilę nieuwagi, seniorce skradziono 10 tysięcy złotych.

Złodzieje niejednokrotnie obierają sobie za cel osoby starsze lub samotne, które z założenia są bardziej ufne.

- KPP Starogard Gdański

 

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym im niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę. 

 

Przypominamy! Oszuści w dalszym ciągu podszywają się pod wnuczka, który np.:

 • spowodował wypadek drogowy i musi zapłacić ofierze tego wypadku odszkodowanie,
 • zaciągnął krótkoterminową pożyczkę, ale niestety nie ma pieniędzy na spłatę raty,
 • musi poddać się poważnej operacji i potrzebuje pieniędzy na zabieg,
 • potrzebuje pieniędzy na bardzo opłacalną inwestycję,
 • został zatrzymany i potrzebuje pieniędzy na to, by się wykupić.

- KPP Starogard Gdański

 

Oszuści podszywają się także np. pod policjanta, który rzekomo prowadzi śledztwo i namawia do wykonania przelewu bądź przekazania pieniędzy.

 

Pamiętaj!

 • rozłącz się, zadzwoń na wpisany w Twój telefon numer wnuczka i potwierdź informacje,
 • nie rozpoznajesz głosu? Rozłącz się! Zadzwoń na Policję!
 • pieniądze przekazuj krewnym osobiście,
 • nie mów przez telefon, ile masz pieniędzy!

Pamiętaj! Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy i nie informuje przez telefon o prowadzonych sprawach!

- KPP Starogard Gdański

 

KPP Starogard Gdański / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe