Nie żyje pochodzący z Tczewa profesor Włodzimierz Łajming

  • 18.08.2022, 12:39
  • Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)
Nie żyje pochodzący z Tczewa profesor Włodzimierz Łajming fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

17 sierpnia w wieku 89 lat zmarł profesor Włodzimierz Łajming. Malarz i rysownik, jeden z twórców słynnych gdańskich teatrów studenckich. Profesor urodził się w Tczewie,

 

Profesor Włodzimierz Łajming urodził się w 1933 roku w Tczewie. Po zakończeniu II Wojny Światowej mieszkał w Słupsku, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie i gdańską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Na swojej macierzystej uczelni był prodziekanem i dziekanem Wydziału Malarstwa, Rzeźby i Grafiki, prorektorem ds. studenckich oraz kierownikiem Katedry Malarstwa i Rysunku. 

 

fot. Dawny Tczew

 

Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Narodowych w Gdańsku i Szczecinie, w Muzeach Okręgowych w Lęborku i Słupsku, Muzeum Historyczno-Etnograficznym w Chojnicach, a także w licznych kolekcjach prywatnych. W czasach studenckich Włodzimierz Łajming był współtwórcą Teatru Pantomimy Rąk i Przedmiotów „Co To". Profesor był wielokrotnie nagradzanym twórcą. W 2001 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W ostatnich latach życia artysta zaczął tracić wzrok. 

 

Z przykrością informujemy o śmierci profesora Włodzimierza Łajminga. Profesor urodził się w Tczewie i tutaj spędził wczesny okres dzieciństwa, lata międzywojenne 1933 – 1939. Ostatni raz odwiedził nas w październiku 2017 roku. Wówczas rozmawialiśmy o Annie Łajming – mamie profesora, wspaniałej pisarce autorce wspomnień ukazujących Tczew w okresie międzywojennym w tomie "Mój dom". Profesor wracał wówczas do dzieciństwa w Tczewie, rozmawialiśmy o sztuce, o polskim malarstwie – pracach Profesora Włodzimierza Łajminga – wówczas zwłaszcza o kolekcji obrazów malowanych w bieli. Niestety już więcej nie spotkamy się w bibliotece.

Rodzinie, bliskim Profesora składamy wyrazy współczucia.

Dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie

- Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie

Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe