czwartek, 28 marca 2024 18:39

Sport. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2022. 14 medali Polaków

Polskie biegaczki zakończyły mistrzostwa w Monachium i zrobiły to w królewskim stylu. Dzięki niej nasi zawodnicy wracają z 14 medalami.

Autor: PZLA

Niedziela była ostatnim dniem zmagań na Stadionie Olimpijskim w Monachium i wiedzieliśmy dobrze, że to też szansa, żeby polska reprezentacja powiększyła swój dorobek medalowy.

Do półfinałowego biegu na 100 metrów przez płotki przystąpiła Pia Skrzyszowska i pewnie dobiegła pierwsza. To był dobry zadatek na finał, ale wiadomo, że w sporcie wszystko może się zdarzyć. Zawodniczka jednak była dobrej myśli i w ostatnim biegu pokazała, na co ją stać. Zdobyła złoty medal z drugim wynikiem w karierze – 12.53. To złoto to pierwszy medal Polki w biegu na 100 metrów przez płotki od mistrzostw Europy w Atenach w 1982 roku. Wtedy – także złoto – zdobyła Lucyna Langer-Kałek.

To jednak nie wszystko, bo płotkarka weszła do biegu sztafetowego 4 x 100 metrów. Druga miała pobiec Anna Kiełbasińska, a po niej Marika Popowicz-Drapała i Ewa Swoboda. Nasza sprinterka w solowym biegu na 100 metrów zajęła 4. miejsce, ale teraz miało być zupełnie inaczej.

Polki spisały się świetnie i zdobyły srebrny medal.

Kocham sport i kocham te wszystkie emocje, więc jeśli tylko mogę, to zawsze chcę pomóc. Gdy z Pią dostałyśmy tę spontaniczną propozycję, to nasza odpowiedź była natychmiastowa. W tym szaleństwie po prostu jest metoda. Byłyśmy obie szybkie w tym roku. Oczywiście było ryzyko, ale powiedziałyśmy sobie: wszystko albo nic. I mamy wszystko! Jest rekord Polski. 12 lat temu w Barcelonie byłam rezerwową, gdy Marika, której tutaj przekazałam pałeczkę, razem z Martą Jeschke, Weroniką Wedler i Darią Korczyńską, ustanawiała poprzedni rekord. Wtedy było mi przykro, a dziś po tylu latach mam tyle sukcesów na jednych zawodach, że nie wiem, co mam ze sobą zrobić.

- Anna Kiełbasińska

Świetnie pobiegła także męska sztafeta na tym dystansie. Nie tylko zdobyła brąz, ale także ustanowiła nowy rekord Polski. Nasi wystartowali w składzie: Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć.

Ostatecznie na ME 2022 Polska zdobyła 14 medali i jest to najlepszy wynik od czempionatu w Budapeszcie w 1966 roku.