Wkrótce Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Tczewie!

  • 08.09.2022, 10:00
  • Fabryka Sztuk / Redakcja (oprac. Weronika Spica)
Wkrótce Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Tczewie! fot. Fabryka Sztuk

Podziel się:

Oceń:

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 10 września w godz. 15.00-19.00 odbędzie się impreza plenerowa „Przed wiekami”.

 

Program wydarzenia

 

Dziedziniec Fabryki Sztuk w Tczewie zamieni się w historyczne obozowisko. O atrakcjach opowiedziała nam Małgorzata Kruk z Fabryki Sztuk:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wizyta w najstarszym zabytku Tczewa – Farze św. Krzyża, po której oprowadzi ks. Prałat Piotr Wysga. Jeden z punktów programu to promocja książki wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną – tłumaczenie powieści „Tczewski stos” Jiráska z końca XIX wieku. Historyczne tło opowiadania stanowi obecność w 1433 roku wojsk husyckich na Pomorzu, które wspierały króla Jagiełłę w wojnie z Zakonem Krzyżackim. Tczew został przez nich zdobyty szturmem, a czescy najemnicy walczący w służbie Zakonu spaleni. 

 

Przeczytaj także: Chcesz lepiej poznać tczewską Farę? Fabryka Sztuk zaprasza na zwiedzanie z ks. Piotrem Wysgą

 

Czym są Europejskie Dni Dziedzictwa?

 

To wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Ich idea narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Głównym celem EDD jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje. Co roku EDD towarzyszy inne hasło. W 2022 roku brzmi ono „Połączeni dziedzictwem”. 

- Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

Zobacz też: Promocja czeskiej książki o Tczewie w Fabryce Sztuk

Fabryka Sztuk / Redakcja (oprac. Weronika Spica)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe