Jak zbudować sobie garaż bez pozwolenia na budowę?

  • 09.09.2022, 11:30
  • News4Media
Jak zbudować sobie garaż bez pozwolenia na budowę? fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Garaż bez pozwolenia na budowę? Czemu nie. Trzeba tylko spełnić kilka warunków, np., budynek musi mieć odpowiednią wielkość. Szczegółowo reguluje to prawo budowlane.

Każdy – jak podkreśla serwis regiodom.pl – może sobie postawić garaż na tzw. zgłoszenie, jeżeli tylko spełnia następujące wymogi:

  • metraż garażu nie przekracza 35 mkw.,
  • na każde 500 mkw. działki przypadają nie więcej niż dwa takie obiekty,
  • budowany garaż jest wolnostojący i parterowy.

Nie ma przy tym znaczenia, czy garaż będzie drewniany, murowany czy blaszany. Bez pozwolenia na budowę można też postawić wiatę dla aut do 50 mkw.

A jeśli mamy już garaż na zgłoszenie, ale chcemy go rozbudować, to też mamy do tego prawo. Tyle że po rozbudowie obiekt nadal nie może mieć więcej niż 35 mkw.

Chcąc zbudować garaż, musimy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od sąsiednich działek. Tak jak to jest w przypadku domów. Minimalna odległość garażu od granicy działki to 3 m w przypadku ścian bez okien i drzwi oraz 4 m, jeżeli są w niej otwory drzwiowe lub okienne.

 

Jak zgłosić garaż?

 

Jeśli już zdecydujemy się na budowę garażu, to przede wszystkim musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zdarza się bowiem, że są w nim zapisy regulujące, jakie garaże mogą powstawać na tym terenie albo zakaz budowy garaży wolnostojących. Można w nim znaleźć także szczegółowe wytyczne dotyczące np. nachylenie dachu garażu.

Budowę garażu należy zgłosić do urzędu gminy lub miasta co najmniej 30 dni przed jej rozpoczęciem (terminy mogą się różnić w zależności od regionu). Wzór wniosku można pobrać ze strony urzędu. Do zgłoszenia należy dołączyć:

  • plan obiektu,
  • mapę sytuacyjną,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Jeśli urząd nie zgłosi sprzeciwu w ciągu 21 dni, to możemy uznać, że udzielił nam tzw. milczącej zgody, i rozpoczynać prace. Trzeba to zrobić w ciągu 3 lat od daty rozpoczęcia prac, jaką określił w zgłoszeniu. Jeśli ten termin upłynie, całą procedurę trzeba będzie powtórzyć. Po zbudowaniu garażu nie trzeba już dopełniać żadnych formalności.

 

A jeśli urząd się nie zgodzi?

 

Może się zdarzyć, że urzędnicy nie pozwolą na budowę garażu, choć są to rzadkie przypadki – zapewnia regiodom.pl. Jeśli jednak tak się stanie, to mamy 14 dni na odwołanie się od decyzji od dnia jej otrzymania.

Odwołanie składa się w urzędzie, który zabronił nam budować. Rozpatrzy je urząd wojewódzki. Jeśli urzędników przekonają nasze argumenty, wtedy możemy rozpoczynać prace.

 

Garaż tymczasowy

 

Jeśli chcemy postawić sobie garaż tymczasowy, to w tym przypadku nie musimy przejmować się żadnymi formalnościami. Warunek jest jeden: po 180 dniach garaż należy rozebrać.

Jeśli inwestor nie chce tego zrobić, może po upływie tego terminu zgłosić budowę lub uzyskać pozwolenie.

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe