Już wkrótce odbędzie się 14. edycja Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego

  • 11.09.2022, 10:00
  • Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)
Już wkrótce odbędzie się 14. edycja Festiwalu Twórczości Kociewskiej im.… fot. materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej zaprasza do udziału Festiwalu Twórczości Kociewskiej. W tym roku eliminacje odbędą się we wrześniu i na początku października.

 

Festiwal to wydarzenie unikalne nie tylko w skali naszego regionu. Inicjatywa powstał w 2008 roku, by zachować pamięć o Romanie Landowskim, jego dorobku literackim oraz wkładzie w rozwój kultury Kociewia. Od tego czasu z konkursu literacko-recytatorskiego przekształcił się w imprezę prezentującą kulturę słowa, obrazu, ruchu i muzyki kociewskich autorów, także tych współczesnych. 

- informacje prasowe

 

KONKURSY

 

Wszystkie konkursy skierowane są do dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Mogą wziąć w nich udział również uczestnicy placówek pozaszkolnych (zespoły teatralne, uczestnicy warsztatów itp.). 

 

W tym roku Festiwal będzie przebiegać w 6 kategoriach:

  • recytacje poezji i prozy
  • programy sceniczne
  • juwenilia literackie
  • prace plastyczne
  • prace fotograficzne
  • utwory wokalne

 

Festiwal odbędzie się od 17 do 27 października w Starogardzie Gdańskim i Tczewie. Wszystkie informacje zostały zamieszczone w regulaminie oraz w harmonogramie wydarzeń festiwalowych (znajdziecie je TUTAJ).

 

Każdy z uczestników otrzyma dyplomy i upominki.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

 

Wydarzeniami towarzyszącymi będzie spotkanie promujące festiwal przy Ławeczce Landowskiego na tczewskiej starówce oraz promocja publikacji książkowej Romana Landowskiego "Głośnym echem powiało. Kociewskie sensacje sprzed lat".

Festiwal zakończy gala finałowa z udziałem wybranych laureatów oraz recital Agaty Sowy z towarzyszącym zespołem. Na wszystkie wydarzenia i koncert finałowy wstęp wolny.

 

fot. materiały prasowe

 

ROMAN LANDOWSKI

 

Pisarz, publicysta, regionalista, członek Związku Literatów Polskich. Rodowity Pomorzanin, urodzony w Świeciu nad Wisłą, w latach 1950-2001 mieszkał w Tczewie, później w Czarnej Wodzie. Zmarł 22 sierpnia 2007 roku. Z wykształcenia bibliotekarz.

Większość swej pracy zawodowej poświęcił książce – był księgarzem, bibliotekarzem, redaktorem, wydawcą. Wcześniej pracował też jako animator kultury, reżyser teatrów amatorskich. W latach 1964-1976 prowadził założony przez siebie teatr poezji i publicystyki – Scena Literacka „Propozycje”. Od 1985 do 2007 roku kierował Kociewskim Kantorem Edytorskim, w którym redagował m.in. „Kociewski Magazyn Regionalny”, był również redaktorem w Wydawnictwie „Bernardinum”. Debiutował w 1958 roku utworami poetyckimi na antenie Gdańskiej Rozgłośni Polskiego Radia, a także na łamach prasy. Spośród wydanych ponad dwudziestu publikacji książkowych większość dotyczy rodzinnego Pomorza i Kociewia. W ostatnich latach życia opublikował dwie powieści „Powrót do miejsc pamiętanych” i „Cierpki smak rajskiego jabłka" oraz „Nowy bedeker kociewski”, za który w 2003 roku otrzymał prestiżową nagrodę honorową przyznawaną na Kociewiu – medal Chwalba Grzymisława. 

Za całokształt swojej działalności otrzymał szereg nagród, odznaczeń i wyróżnień, m.in. złotą odznakę Zasłużony Działacz Kultury, medal Zasłużonym Ziemi Gdańskiej, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi. Władze samorządowe uhonorowały go medalem Pro Domo Trsoviensi, wyróżnieniem Tczewianin Roku 2000, a w 2002 roku tytułem Honorowy Obywatel Miasta Tczewa. Pozostawił po sobie bogatą twórczość nie tylko z dziejów Tczewa i Kociewia, także ogromną spuściznę w postaci nieopublikowanych jeszcze utworów. Pośmiertnie zostało wydanych sześć książkowych publikacji autora.

 


 

Głównym organizatorem i koordynatorem festiwalu jest Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej we współpracy z instytucjami: Miejską Biblioteką Publiczną, Fabryką Sztuk i Centrum Kultury i Sztuki oraz Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim i Miejską Biblioteką Publiczną w Świeciu.

Ze wszystkimi szczegółami Festiwalu można zapoznać się na stronach: 

 

XIV Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego został dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew i Powiatu Tczewskiego, w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. 

Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe