17 września warto odwiedzić Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Czekają atrakcje w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

 • 15.09.2022, 09:58
 • Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)
17 września warto odwiedzić Muzeum Wisły i Centrum Konserwacji Wraków… fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Podziel się:

Oceń:

Trwa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Na odwiedzających 17 września Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie czeka m.in. pokaz plecionkarstwa, zajęcia plastyczne dla dzieci oraz spotkanie z pasjonatami tradycyjnych drewnianych łodzi. Wstęp jest bezpłatny.

 

„Połączeni dziedzictwem”

 

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegają pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. W tczewskich oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego goście będą mogli bezpłatnie wziąć udział w licznych spotkań, prelekcjach i warsztatach. Jednym z elementów wydarzenia będzie projekcja etnograficznych filmów dokumentalnych, nawiązujących tematycznie do tradycyjnych zajęć ludności  obszarów nadrzecznych.

 

Zwiedzający będą mieli  okazję zobaczyć poddawaną konserwacji średniowieczną wierszę wykonaną z wikliny. Będzie można przekonać się, że na przestrzeni wieków, sposoby i narzędzia do połowu ryb, niewiele się zmieniły. Z kolei pracownicy Działu Konserwacji Muzealiów przedstawią narzędzia rybackie, aktualnie poddawane konserwacji i dla porównania takie, których proces konserwacji już się zakończył. Inną atrakcją, nieudostępnianą na co dzień dla zwiedzających, będzie możliwość wejścia do magazynu i podpatrzenia efektów pracy nad konserwacją drewna.

- Ewa Sidor, Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

 

Aby lepiej zrozumieć technikę wyplatania wiklinowych narzędzi goście wezmą udział w warsztatach plecionkarskich i pokazach wyplatania przygotowanych przez Stowarzyszenie Plecionkarzy Polskich.

 

Zaprosiliśmy również rybaków, którzy opowiedzą o swojej pracy i o tradycjach związanych z rybołówstwem śródlądowym, a także zaprezentują sposoby naprawy swoich narzędzi wyplatanych z wikliny i nici. O swojej pasji związanej z budową tradycyjnych łodzi wiślanych i przygodach na wiślanym szlaku opowie „Szaman z rzeki” – Andrzej Stański. Z kolei Urszula i Andrzej Lanczewscy podczas pokazów edukacyjnych przybliżą tradycje żeglugi wiślanej, nawigację i szkutnictwo.

- Ewa Sidor, Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

 

Zaprezentowane zostanie również działanie toru powroźniczego, a publiczność będzie miała możliwość wziąć udział w pokazie i zabrać na pamiątkę kawałek własnoręcznie skręconej liny.

Na dzieci czekać będzie także stanowisko plastyczne z drewnianymi rybkami do malowania i miejsce gdzie można otrzymać pamiątkową przypinkę.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa – Muzeum Wisły i CKWS - 17.09.2022 r., godz. 12:00 - 18:00

 

Muzeum Wisły w Tczewie:

 

 • Wystawa pt. „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle” – samodzielne zwiedzanie z kartą pracy – upominek dla zwiedzających

 

Centrum Konserwacji Wraków Statków:

 

 • Projekcja filmów etnograficznych ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie,
 • „Szaman z rzeki” – spotkanie z Andrzejem Stańskim i Marią Dryhub, pasjonatami tradycyjnych drewnianych łodzi i historii związanych z Wisłą krypa.pl,
 • Pokazy edukacyjne związane z tematyką wiślaną: historia i tradycje żeglugi wiślanej, nawigacja, szkutnictwo i inne – Urszula i Andrzej Lanczewscy  szlakiemwisly.pl
 • Tradycje śródlądowego rybołówstwa – pogadanka i pokazy przygotowane przez Jana Okonka, rybaka z j. Dąbrówka koło Sztumu i Władysława Latopolskiego z Tczewa,
 • Pokaz plecionkarstwa przygotowany przez Polskie Plecionkarstwo polskieplecionkarstwo.pl
 • Pokazy konserwatorskie – Dział Konserwacji Muzealiów NMM,
 • „Wietrzenie magazynów” – otwieramy magazyn pracowni konserwatorskiej,
 • Powroźnictwo – prezentacja działania toru powroźniczego, splatanie liny z udziałem publiczności,
 • Zajęcia plastyczne dla dzieci,
 • Pamiątkowe przypinki.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe