17 września 1939 roku 83 lata później [ROZMOWA]

  • 17.09.2022, 11:00
  • Redakcja (oprac. Barbara Jackiewicz)
17 września 1939 roku 83 lata później [ROZMOWA] fot. Barbara Jackiewicz od lewej: Iwona Ochocka, Oskar Ludwiczak, Kajetan Golicki

Podziel się:

Oceń:

17 września 1939 roku rozpoczęła się zbrojna agresja ZSRR na Polskę, będąca wynikiem porozumień między dwoma totalitarnymi państwami - hitlerowskimi Niemcami i stalinowskim Związkiem Radzieckim. Oznaczało to właściwie czwarty rozbiór Polski.

O tym, jaka jest geneza napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, jak wyglądała wtedy Polska, jak potoczyły się dalsze losy wojny i naszego kraju, a także o zbrodni katyńskiej oraz wpływie wydarzeń sprzed 83 lat na obecne czasy i sposób upamiętniania takich wydarzeń historycznych rozmawialiśmy z gośćmi: nauczycielką i dyrektorką szkoły Iwoną Ochocką, historykiem i nauczycielem Oskarem Ludwiczakiem raz aktywistą społecznym i psychologiem Kajetanem Golickim. Poruszyliśmy także temat atrakcyjności totalitaryzmów pod kątem społecznym i psychologicznym.

 

17 września 1939 roku - posłuchaj całej rozmowy:

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

W nieco ponad 20 minutowej rozmowie trudno jest ująć wszystkie aspekty wydarzeń sprzed lat. Analizy naukowe badaczy historii są dużo obszerniejsze i wyczerpująco wyjaśniają zarówno związki przyczynowo-skutkowe agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku. Pozwalają wyciągać wnioski na przyszłość tak, aby hasło "Nigdy więcej wojny" nie było tylko pustym sloganem.

Audycja jest też dostępna w wersji wideo na antenie lokalnej Telewizji Tetka Tczew.

Redakcja (oprac. Barbara Jackiewicz)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Edvard
Edvard 18.09.2022, 08:57
Tak się "pisze" historię. Żenująca audycja. Naszpikowana polityką. Nie tak to powinno wyglądać. A co do obchodów takich rocznic to wczoraj bardzo fajnie wyszło to w Fabryce Sztuk! Waszej relacji jednak nie ma.

Pozostałe