Gniew świętuje 725. urodziny. Obchody rozpoczynają się już w piątek

  • 20.09.2022, 10:38
  • Gmina Gniew / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)
Gniew świętuje 725. urodziny. Obchody rozpoczynają się już w piątek fot. gniew.pl

Podziel się:

Oceń:

Z okazji 725. rocznicy nadania praw miejskich, Gmina Gniew wraz z Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną w Gniewie oraz Szkołą Podstawową nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie, 23 oraz 24 września przygotowały uroczyste obchody.

Uroczystości rozpoczną się w piątek, 23 września mszą świętą w Kościele św. Mikołaja w Gniewie o godzinie 9:00. Po mszy wszyscy wspólnie wraz z zaproszonymi gośćmi udadzą się ulicami miasta do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego, na uroczyste świętowanie Urodzin Miasta.

Podczas akademii wygłoszona zostanie historyczna prelekcja o Gniewie. Głównym punktem uroczystości będzie koncert zespołu „Na cały głos”, którego opiekunem jest ks. Zbigniew Gełdon. Nie zabraknie życzeń od samego burmistrza oraz tortu dla mieszkańców. Tego dnia nastąpi również odsłona pamiątkowych znaczków promujących Gminę Gniew oraz wyjątkowa wystawa fotografii mieszkańców pn. „Cykam Gniew”.

 

Tegoroczne obchody urodzin miasta będą miały charakter bardzo uroczysty. Pragniemy uczcić miasto oraz jego mieszkańców, dlatego też przygotowaliśmy wystawę „Cykam Gniew”. Znajdą się na niej zdjęcia miasta i okolic wykonane przez mieszkańców całej gminy Gniew oraz turystów. 

- Maciej Czarnecki Burmistrz Miasta i Gminy Gniew

 

W sobotę, 24 września, będzie miał miejsce drugi dzień urodzin w Opaleniu, gdzie odbędzie się Piknik Historyczny, Szlakiem Niziny Opaleńskiej. Piknik rozpocznie się zbiórką o godzinie 10:00 przy Zespole Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu, a następnie wszyscy zebrani udadzą się do Widlic Górnych.

Na miejscu odbędzie się prezentacja biografii Gottlieba Schmidta oraz historii obelisku jemu poświęconemu. Kolejnym punktem pikniku będzie przejazd do Małego Wiosła do punktu widokowego, gdzie nastąpi prezentacja historii jego powstania oraz trasy turystycznej, przez Pawła Głowalę. Odbędzie się również m.in. prezentacja historii rezerwatów przyrody, Małe i Duże Wiosło, przedstawiona przez Dariusza Kowalewskiego. Uczestnicy pikniku wspólnie udadzą się nad Wisłę, na wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Po plenerowym posiłku przybliżona zostanie także historia Józefa Czyżewskiego, zaprezentowana przez Marka Kordowskiego. Zakończenie pikniku odbędzie się także przy Zespole Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu. 

Gmina Gniew / Redakcja (oprac. Izabela Deptulska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe