Pelplin tętnił życiem w miniony weekend! Kolejny Jarmark Cysterski za nami

  • 20.09.2022, 10:58
  • Miasto i Gmina Pelplin / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)
Pelplin tętnił życiem w miniony weekend! Kolejny Jarmark Cysterski za… fot. Miasto i Gmina Pelplin

Podziel się:

Oceń:

Jak podają organizatorzy, mimo kapryśnej pogody, cysterskie święto tradycyjnie przyciągnęło do Pelplina rzesze turystów. Ponad 200 stoisk handlowych, trzy koncerty, pokazy historyczne oraz wiele innych atrakcji czekało na tych, którzy w ubiegły weekend udali się do Pelplina.

W miniony weekend, 17-18 września, na terenie Dawnego Opactwa Cysterskiego w Pelplinie odbył się XXI Jarmark Cysterski. Wydarzenie to od lat doskonale wpisuje się w aurę malowniczej przestrzeni Pelplina i przyciąga rzesze turystów z całej Polski. W swej formie i treści nawiązuje do średniowiecznych jarmarków kupieckich organizowanych w miastach, najczęściej z okazji większych świąt kościelnych – głównie patronalnych. Cysterskie święto wskrzesza dzieje i tradycje czasów, kiedy ziemią pelplińską gospodarowali szarzy mnisi.

 

Jarmarczny gwar, rękodzieło, koncerty...

 

Mimo, iż oficjalnie jarmark zaczynał się w sobotę to już w piątek mieszkańcy i odwiedzający Pelplin mieli okazję wziąć udział w koncercie pn. „Harfy w katedrze” zorganizowanym z okazji tegorocznej 550. rocznicy konsekracji pelplińskiej świątyni. Było to wydarzenie towarzyszące XXI Jarmarkowi Cysterskiemu. Podczas koncertu usłyszeliśmy niezwykle utalentowaną uczennicę grającą na harfie, Zarinę Zaradną oraz aktorkę Monikę Janeczek-Toporowską, która przybliżyła zebranym modlitwy poetyckie ks. Janusza St. Pasierba. Po koncercie wszyscy uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w nocnym zwiedzaniu katedry.

W sobotę, 17 września, już od rana do Pelplina przybywali rzemieślnicy, kolekcjonerzy, przedstawiciele gastronomii, lokalne szkoły i instytucje, aby ustawić stragany kuszące kolorami i zapachami. Podczas tegorocznego jarmarku na odwiedzających czekało blisko 200 wystawców oferujących wyroby rzemieślnicze, rękodzielnicze, regionalne, artykuły spożywcze oraz wiele innych produktów pochodzących z terenu całej Polski, a nawet z zagranicy.

 

źródło: materiały prasowe organizatora

 

Rekordowa liczba biegaczy

 

Sobotni poranek to także kolejna edycja Biegu Cysterskiego, który już od wielu lat towarzyszy jarmarkowi. Podczas zawodów do pokonania był dystans 5 kilometrów w biegu głównym, odbyły się również biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży. Start i meta zawodów znajdowały się tuż przy pelplińskiej katedrze, w samym sercu trwającego jarmarku. Tegoroczna edycja zgromadziła rekordową liczbę biegaczy, blisko 400 osób ukończyło zmagania i odebrało pamiątkowe medale. Dodatkową sportową atrakcją była także pokazowa sztafeta klubów sportowych z terenu Gminy Pelplin.

W sobotnim programie znalazły się również turnieje rycerskie dla publiczności, koncert muzyki dawnej, a także piknik wieprzowy organizowany przez Pomorską Izbę Rolniczą. Oczywiście przez cały dzień odwiedzający mogli zapoznać się z ofertami wystawców, którzy prezentowali swój asortyment na terenach wokół opactwa pocysterskiego, mieli okazję także skorzystać z licznych warsztatów i wystaw oraz zwiedzać lokalne zabytki.

 

Muzyczna opowieść o historii Kociewiaków i Kaszubów

 

Dopełnieniem soboty był wieczorny koncert „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza" Na scenie wystąpili: Darek Maleo Malejonek, Renata Przemyk, Mona, Kasia Malejonek, Aleksandra Idkowska, Jędrzej Kodymowski, Jerzy Mazzoll, oraz muzycy: Tomasz Mackiewicz, Kacper Popek, Michał Szturomski. Koncert był muzyczną opowieścią o historii Kociewiaków i Kaszubów poprzez zabór pruski, przez losy Polaków pod okupacją niemiecką, aż po siłę buntów robotniczych w wyniku których narodziła się „Solidarność”. Wydarzenie wieńczyło pierwszy dzień pelplińskiego jarmarku oraz upamiętniało przypadając w tym dniu 83. rocznicę ataku ZSRR na Polskę.  

 

Przeczytaj także: "Dopóki ludzie czują się Polakami, Polska przetrwa". O "Polskości Pomorza" z autorami [ROZMOWA]

 

Koncert muzyki dawnej i barwny orszak ulicami miasta

 

Na niedzielę 18 września został zaplanowany równie interesujący program. Ostatni dzień Jarmarku Cysterskiego rozpoczął się mszą św., po której odbył się koncert muzyki dawnej. Kolejnym punktem programu był przemarsz średniowiecznego korowodu ulicami miasta. Barwny orszak tradycyjnie zatrzymał się nieopodal pelplińskiego urzędu i tam, po odegraniu hejnału Pelplina, burmistrz Mirosław Chyła przekazał klucze do miasta księciu Mestwinowi, który wraz ze swoim rycerstwem sprawował tego dnia rządy w Pelplinie. Następnie zebrani ruszyli na plac przed Collegium Marianum, gdzie przedstawiciele głównych organizatorów powitali wszystkich zebranych. Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła tymi słowami zwrócił się do uczestników XXI Jarmarku Cysterskiego:

 

Spotykamy się w tym miejscu już po raz dwudziesty pierwszy by promować i kultywować tradycje oraz dziedzictwo cystersów, którzy gospodarowali naszymi ziemiami przez ponad 500 lat. Życzę wszystkim mieszkańcom oraz gościom udanego świętowania, a osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację jarmarku dziękuję za przygotowanie tego wyjątkowego wydarzenia.

- Mirosław Chyła, burmistrz Miasta i Gminy Pelplin

 

źródło: materiały prasowe organizatora

 

Niedziela upłynęła pod znakiem jarmarcznych zakupów oraz pokazów historycznych. Spektakl „Zapiski Cysterskie”, szranki i konkursy, tańce średniowieczne czy też turnieje rycerskie to jedne z licznych atrakcji czekających na tych, którzy przybyli na jarmark.

Ostatnim punktem niedzielnego programu był turniej rycerski konny podczas którego można było zobaczyć walki na kopie oraz pokaz jazdy akrobatycznej.

 

Przedstawienie z pewnością podobało się publiczności i było znakomitym zakończeniem jarmarku.

Tak zakończył się XXI Jarmark Cysterski w Pelplinie, w miejscu gdzie duch średniowiecza przeplata się z teraźniejszością. Organizatorzy dziękują wszystkim zaangażowanym w pracę nad jarmarkiem. Dzięki Waszej pracy to cysterskie święto z roku na rok wzrasta w siłę.

- organizatorzy

 

źródło: materiały prasowe organizatora

Miasto i Gmina Pelplin / Redakcja (oprac. Weronika Gerowska-Chalecka)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe