Ceny znowu w górę. Drożej będzie na Poczcie Polskiej [NOWY CENNIK]

  • 20.09.2022, 15:00
  • News4Media
Ceny znowu w górę. Drożej będzie na Poczcie Polskiej [NOWY CENNIK] fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Już za kilka dni w życie wejdzie kolejna podwyżka cen. Tym razem uderzy w klientów Poczty Polskiej.

Od 1 października klienci Poczty Polskiej za jej usługi zapłacą więcej. Zmiana cennika została już przyjęta przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 

Poczta Polska jako operator wyznaczony zapewnia wszystkim obywatelom dostęp do powszechnych usług pocztowych, świadczonych w wysokim standardzie, w sposób jednolity i na porównywalnych warunkach. W tym celu Spółka utrzymuje na terenie całego kraju szeroką sieć placówek pocztowych i oddawczych skrzynek na listy.

- Poczta Polska

 

PP dodaje, że placówki są czynne przez pięć razy w tygodniu, a niektóre działają nawet siedem dni. Przy czym, zgodnie z przepisami, Poczta Polska nie może zamykać nierentownych punktów ani likwidować usług, które przynoszą straty.

 

Takie obowiązki nie dotykają konkurencji. Inne podmioty funkcjonujące na rynku usług pocztowych, w przeciwieństwie do Spółki, mogą kierować się w swojej działalności wyłącznie kalkulacjami biznesowymi i efektywnością kosztową.

- Poczta Polska

 

W komunikacie jest też mowa o rosnących kosztach pracy, wyższych cenach surowców, spadającej liczbie przesyłek pocztowych oraz realizowanych inwestycjach.

To właśnie sprawia, że od 1 października ceny usług pocztowych pójdą w górę.

 

Skala podwyżek wybranych usług w obrocie krajowym wynosi nie więcej niż kilkanaście procent, a w większości przypadków – tylko kilka. Przykładowo cena popularnych listów nierejestrowanych oraz poleconych w najczęściej wybieranych formatach S i M, wzrośnie o 30 gr. Z kolei za popularne paczki pocztowe w gabarycie A zapłacimy o 1 zł więcej.

- Poczta Polska

 

I z miejsca uspokaja, że statystyczny Polak, który wysyła coraz mniej listów, tych podwyżek raczej nie odczuje.

Obowiązujące ceny przesyłek w obrocie zagranicznym pozostaną bez zmian – uzupełniają pocztowcy.

 

Jakie będą ceny po podwyżce?

 

Za list formatu S trzeba będzie zapłacić 3,90 zł (4,80 zł za priorytet). Rozmiar M to koszt 4,60 zł (5,40 zł), a na L trzeba będzie wydać 7,20 zł (8 zł). Teraz ceny kształtują się odpowiednio: 3,60 zł, 4,20 zł i 7,20 zł.

Wzrosną także opłaty za przesyłki polecone. W zależności od rozmiaru i standardu będzie to wydatek od 6,80 zł do 18,30 zł. Obecnie to stawki od 6,50 zł do 18,30 zł.

Nowy cennik Poczty Polskiej można poznać w tym miejscu.

To nie wszystko, bo od 5 października zacznie obowiązywać nowy cennik e-doręczeń.

 

Cennik publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej, w których opłaty netto wynoszą: dla PURDE (dla podmiotów publicznych – red.) 4,10 zł (wcześniej 3,75), dla PUH (poczta hybrydowa dostępna dla wszystkich – red.) 6,50 zł (wcześniej 6 zł).

- Poczta Polska

 

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe