Starogard Gdański: 22 września odbędzie się konferencja "Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem"

  • 21.09.2022, 11:00
  • Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)
Starogard Gdański: 22 września odbędzie się konferencja "Dziecko Pokrzywdzone… fot. www.fdds.pl

Podziel się:

Oceń:

Wydarzenie odbędzie się 22 września. Udział w konferencji jest bezpłatny. Zapisy do udziału stacjonarnego zostały zamknięte. Organizatorem spotkania jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od ponad 30 lat przeciwdziała przemocy wobec dzieci, a od 2017 roku prowadzi w Starogardzie Gdańskim Centrum Pomocy Dzieciom.

 

Informacje pochodzą ze strony www.fdds.pl.

 

Na początku tego roku mieszkańcami Starogardu Gdańskiego wstrząsnęła wiadomość o śmierci 10-tygodniowej dziewczynki. Dziecko zmarło na skutek licznych obrażeń ciała, których charakter wskazywał, że niemowlę krzywdzone było od urodzenia. Tej tragedii i jej podobnych, można było uniknąć. Potrzebna jest odpowiedzenia wiedza profesjonalistów, a także odwaga i współpraca międzyinstytucjonalna w podejmowaniu interwencji, gdy istnieje podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone. Dzieci same się nie obronią. To rolą osób dorosłych jest ochrona dzieci przed przemocą.

- informacje prasowe

 

Konferencja odbędzie się w czwartek, 22 września w Starogardzie Gdańskim. Program tegorocznej edycji jest odpowiedzią na  potrzebę wsparcia przedstawicieli różnych lokalnych grup zawodowych pracujących z dziećmi: pracowników socjalnych, asystentów rodziny, psychologów, pedagogów, nauczycieli, sędziów, kuratorów sądowych, policjantów, pracowników ochrony zdrowia, władz samorządowych i organizacji pozarządowych, wobec tragicznej sytuacji, która miała miejsce w Starogardzie Gdańskim.

 

Program obejmuje trzy bloki tematyczne, które ujmują problem krzywdzenia dzieci z różnych perspektyw

 

Na szczególną uwagę zasługuje wykład dr hab. Magdaleny Szafranek – prawniczki, socjolożki specjalizującej się m.in. w badaniach dotyczących wspierania dziecka i rodziny w środowisku lokalnym.

 

Ekspertka podczas swojego wystąpienia omówi główne problemy w zakresie braku współpracy międzyinstytucjonalnej, która często jest przyczyną bierności wobec zjawiska krzywdzenia i zaniedbań jakich doświadczają dzieci. Będzie mowa m.in. o rozproszeniu odpowiedzialności za dziecko między służbami i instytucjami, przeciążeniu profesjonalistów pracą, a także braku mechanizmu, który pozwalałby na tworzenie pamięci instytucjonalnej na temat przeszłości rodziny, w tym występowaniu w niej zjawiska krzywdzenia, co w konsekwencji utrudnia reagowanie, ogranicza czujność i prowadzi do bierności.

 

Z kolei o znaczeniu wprowadzenia w Polsce systemowej analizy śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci (Serious Case Review), która może znacząco przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa dzieci zagrożonych przemocą, opowie Joanna Gorczowska – psychoterapeutka, ekspertka sądowa z wieloletnim doświadczeniem pracy w brytyjskich służbach społecznych i sądach rodzinnych.

 

Mechanizm analizy uruchamiany jest po śmierci dziecka w wyniku krzywdzenia. Badany jest każdy przypadek krzywdzenia dziecka, który doprowadził do jego śmierci. Robi się to w celu wykrycia luk w systemie ochrony dzieci, które uniemożliwiły lub utrudniły pomoc zmarłemu dziecku. To co mechanizm daje to dane, na bazie których można dokonywać adekwatnych i potrzebnych zmian. Ten model z powodzeniem funkcjonuje w systemie brytyjskim od lat 70-tych. Realnym efektem wdrożenia procedury Serious Case Review w Wielkiej Brytanii było obniżenie o ponad 95% przypadków śmierci dzieci, o których wiedzę wcześniej miały służby socjalne.

 

Wszyscy, którzy pracujemy w obszarze ochrony dzieci przed przemocą wiemy, że nasz system nadal wymaga usprawnień i zmian, by mógł zagwarantować bezpieczeństwo dzieciom

 

Chciałabym, żeby uczestnicy naszej konferencji wyszli z niej z taką myślą, że system to też my – poszczególni ludzie, profesjonaliści. I jeśli każdy z nas będzie miał odpowiednią wiedzę i odwagę, żeby stanąć w obronie dziecka krzywdzonego, to wtedy ten system będzie działał lepiej. Mam ogromną nadzieję, że śmierć Mai skłoni wszystkich do podjęcia zmian, aby pomoc dzieciom była priorytetem, nie na poziomie deklaracji, a konkretnych działań i rozwiązań.

-  Aurelia Jankowska, koordynatorka Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim

 

Od początku roku nasze miasto doświadczyło wielu tragedii. Najboleśniejszą z nich była śmierć małej Mai i krzywda jej rodzeństwa. Mam nadzieję, że takich zdarzeń już więcej nie będzie w Starogardzie

 

Wierzę, że powołany przeze mnie zespół specjalistów do zbadania tego przypadku, zarekomenduje właściwe zmiany systemowe, które w przyszłości zapobiegną takim zdarzeniom. Uważam, że konferencja, która odbędzie się w Starogardzie Gdańskim już po raz piąty, w tych okolicznościach nabiera dodatkowego znaczenia. Spotkanie z autorytetami w dziedzinie zapobiegania krzywdzeniu dzieci w jednym miejscu bez konieczności wyjazdu z miasta jest niezwykle cenna i wierzę, że właściwie ukierunkuje nasze lokalne służby pomocowe do zacieśnienia współpracy interdyscyplinarnej. Zgadzam się z hasłem, że system to też my i to my musimy zrobić wszystko, aby funkcjonował sprawnie i aby każdy wiedział jaką pełni w nim rolę i za co jest odpowiedzialny.

- Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego

 

Gościem specjalnym konferencji będzie dr Christopher Taylor z Wrexham Glyndwr University

 

Dr Christopher Taylor w swoim wystąpieniu "Obraz psychologiczny dziecka z zaburzeniami więzi" poruszy temat przywiązania i wytłumaczy, w jaki sposób wczesne doświadczenia wpływają na życie dzieci, a także jak zrozumienie tego wpływu może pomóc opiekunom.

 

Podczas konferencji będzie mowa także o:

 

  1. Obrazie dziecka krzywdzonego – jak rozpoznać symptomy krzywdzenia (przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, wykorzystanie seksualne) i jak właściwie podjąć interwencję.
     
  2. Konsekwencjach krzywdzenia dzieci i procesie terapeutycznym.
     
  3. Ochronie prawnej dzieci doświadczających przemocy, w tym o roli kuratora procesowego – jakie ma kompetencje i jak może je wykorzystać, żeby skutecznie chronić interes dziecka w postępowaniu sądowym, a także przesłuchiwaniu dziecka – czy zawsze jest konieczne i kiedy przesłuchanie można zastąpić badaniem sądowo-psychologicznym.

 

Udział w konferencji jest bezpłatny. Konferencja będzie realizowana hybrydowo. Zapisy do udziału stacjonarnego zostały zamknięte. Nadal można dołączyć do wydarzenia w formule online, po wcześniejszej rejestracji (TUTAJ!). Zapisane osoby otrzymają link do nagrań z wystąpień do odtworzenia w dowolnym czasie przez okres 2 tygodni od wydarzenia. 

Organizatorem 5. Starogardzkiej Konferencji „Dziecko Pokrzywdzone Przestępstwem” jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od ponad 30 lat przeciwdziała przemocy wobec dzieci, a od 2017 roku prowadzi w Starogardzie Gdańskim Centrum Pomocy Dzieciom.

 

fot. materiały prasowe

 

Konferencja jest współfinansowana ze środków Województwa Pomorskiego, Gminy Miejskiej Starogard Gdański oraz programu Unii Europejskiej „Prawa, równość, obywatelstwo” (2014-2020).

Redakcja (oprac. Aleksandra Kęprowska)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe