Europejski Poeta Wolności już pod koniec marca w Gdańsku

  • 9.03.2018, 11:22 (aktualizacja 09.03.2018 12:32)
  • Aleksandra Kęprowska
Europejski Poeta Wolności już pod koniec marca w Gdańsku
Podziel się:
Oceń:
Do 5. edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności nominowanych jest ośmioro poetek i poetów oraz ich tłumacze. W programie festiwalu znajdują się, obok spotkań autorskich, m.in.: debaty i konfrontacje literackie, krytyczne kwadranse, slam poetycki, wieczór czytania poezji oraz gala wręczenia Nagrody w reżyserii Wiktora Rubina. Instytut Kultury Kultury Miejskiej zaprasza na poetycki początek wiosny w Gdańsku.

Europejski Poeta Wolności to wyjątkowy festiwal, który przybliża polskiej publiczności najważniejszych autorów współczesnej poezji. Goście gdańskiego festiwalu poruszyli scenę literacką krajów, w których tworzą. W marcu, dzięki pracy doskonałych tłumaczy literatury, czytelnicy i czytelniczki w Polsce poznają bliżej poezję Armenii, Azerbejdżanu, Bułgarii, Finlandii, Holandii, Islandii, Mołdawii i Wielkiej Brytanii.

O nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2018 opowiedziała nam Marta BańkaInstytutu Kultury Miejskiej.   

Tatev Chakhian (Armenia) za tom "Dowód (nie)osobisty", tłum. Haik Howannisjan i Paweł Sakowski

Selim Babullaoglu (Azerbejdżan) za tom „Nie ma kto pisać do pułkownika", tłum. Ilaha Karimova i Grażyna Zając

Płamen Dojnow (Bułgaria) za tom "Sofia Berlin", tłum. Hanna Karpińska,Dymitr Dobrew i Dorota Dobrew, Wojciech Gałązka

Erkka Filander (Finlandia) za tom "Biała burza" przebudzenia, tłum. Katarzyna Szal

Menno Wigman (Holandia) za tom "Na imię mi Legion", tłum. Barbara Kalla i Adam Wiedemann, Linda Vilhjálmsdóttir (Islandia) za tom Wolność, tłum. Jacek Godek

Dumitru Crudu (Mołdawia) za tom "Fałszywy Dymitr", tłum. Jakub Kornhauser i Joanna Kornaś-Warwas

Alice Oswald (Wielka Brytania) za tom "Zapadać w jawę", tłum. Magda Heydel

Laureat Nagrody Europejski Poeta Wolności otrzyma 100 000 złotych, a jego tłumacz 20 000 złotych. Gala wręczenia Nagrody w reżyserii Wiktora Rubina odbędzie się 25 marca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

W programie Festiwalu Europejski Poeta Wolności znajdują się m.in.: debata o zakorzenieniu z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego, Ilmy Rakusy i Jarosława Mikołajewskiego, krytyczne kwadranse z Agnieszką Wolny-Hamkało i Leszkiem Szarugą, konfrontacje poetów różnych pokoleń: Marcina Sendeckiego z Piotrem Matywieckim oraz Urszuli Kozioł z Krystyną Dąbrowską, rozmowa o muzyce w poezji z Pablopavo, otwarty slam poetycki z Jakobe Mansztajnem oraz debata o promocji poezji polskiej zagranicą z Michaelm Krugerem i Markiem Kazmierskim. 

Więcej na ten temat mówi Marta Bańka.

Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności, Gdańsk 23-25 marca 2018

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

www.europejskipoetawolnosci.pl

www.facebook.com/europejskipoetawolnosci

(materiały informacyjne pochodzą ze strony ikm.gda.pl)

 

 

Aleksandra Kęprowska
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe