Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:52
Reklama
Reklama

Tolerancja, akceptacja, stereotyp, dyskryminacja [ROZMOWA]

Czym jest tolerancja? Czy Polacy są tolerancyjni czy raczej dyskryminujący? Jak działają stereotypy i do czego są nam potrzebne? Gdzie kończy się niechęć a zaczyna dyskryminacja? W jaki sposób możemy walczyć ze swoimi uprzedzeniami?
Tolerancja, akceptacja, stereotyp, dyskryminacja [ROZMOWA]

Autor: fot. canva.com

 

W piątkowe popołudnie gościliśmy w studiu Radia Tczew Joannę Cieszyńską z Bookieciarni, Iwonę Ochocką - dyrektorkę szkoły oraz Kajetana Golickiego - psychologa i aktywistę społecznego. Spotkaliśmy się, aby porozmawiać o tolerancji, akceptacji, stereotypach i dyskryminacji. Słowa te spotykamy bardzo często w przestrzeni społecznej, ale co one znaczą? Czym się różnią? I w jaki sposób stawać się osobą mniej dyskryminującą, a bardziej akceptującą różnorodność, która jest powszechna w każdej społeczności. 

 

Posłuchaj rozmowy:

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Tolerancja to jest właściwie takie słowo, które mówi o tym, ze pomimo że coś nam się nie podoba, ktoś nam się nie podoba, jego zachowanie, to jakby mamy przyzwolenie na to, żeby ta osoba się tak zachowywała, w odróżnieniu od akceptacji, w przypadku której czujemy wewnętrzne przyzwolenie na to, co robi druga osoba. Osobiście jestem fanem tego drugiego określenia.

~ Kajetan Golicki

 

Przypinanie łatek już w podstawówce to jest początek nietolerancji. 

~Joanna Cieszyńska

 

Akceptacja to jest moje ulubione słowo, które wynika ze zrozumienia drugiego człowieka, z chęci poznania go, ze zbudowania wspólnej przestrzeni, ponieważ tolerancja nie zapobiega wykluczeniom w mojej ocenie, a akceptacja już tak.

~ Iwona Ochocka

 

Rozwiązaniem, dzięki któremu można walczyć ze swoimi uprzedzeniami jest Żywa Biblioteka, metoda polegająca na spotkaniu się i rozmowie z osobą, która jest przez nas stereotypizowana, a nawet dyskryminowana w naszej społeczności. Chcemy w Tczewie stworzyć wspólnie taką przestrzeń i poszukujemy Żywych Książek - osób, z którymi spotkanie pozwoli nam zastępować stereotypowe czy wykluczające myślenie o nich - wiedzą i zrozumieniem. Zachęcamy osoby, które chciałby opowiedzieć swoje historie czytelnikom, do kontaktu pod adresem: [email protected]. Zanim jednak Żywa Biblioteka zawita do Tczewa, zachęcamy do udziału w takim wydarzeniu w Starogardzie Gdańskim.

 


 

ŻYWA BIBLIOTEKA w Starogardzie Gdańskim

 

Już 4 października (wtorek) Żywa Biblioteka odbędzie się w Osiedlowym Domu Kultury SM Kociewie przy ul. Reymonta 1 w Starogardzie Gdańskim w godz. od 15:00 do 20:00. Będzie można tam "wypożyczyć" czyli spotkać się w cztery oczy i porozmawiać z osobami, które są w naszym społeczeństwie stereotypizowane, a nawet dyskryminowane. Książek będzie około piętnastu, a wśród nich m.in. gej, lesbijka, policjantka, amazonka czy matka zastępcza. W ciągu 30 minut można poznać punkt widzenia takiej osoby, jej doświadczenia, a przede wszystkim zrozumieć drugiego człowieka. 

 

Przeczytaj więcej: Łamiemy stereotypy - przed nami kolejna edycja Żywej Biblioteki w Starogardzie Gdańskim

 


 

ŻYWA KSIĄŻKA na uprzedzenia

 

Jest wiele przyczyn istnienia stereotypów i uprzedzeń oraz tego, że ludzie się nimi kierują. Wszyscy ludzie. W każdej społeczności są również osoby, które doświadczają konsekwencji stereotypowego myślenia, uprzedzeń, a nawet dyskryminacji czy wykluczenia. Żywa Biblioteka jest przestrzenią, w której każdy może podważyć stereotypy i krytycznie przyjrzeć się temu, jak myśli o innych.

Żywa Biblioteka ma odzwierciedlać różnorodność społeczności, w której jest organizowana. To właśnie dzięki otwarciu na tematy trudne dla danego miejsca, Żywa Biblioteka może skutecznie zastępować stereotypy wiedzą, doświadczeniem i empatią w stosunku do osób wykluczanych. Najważniejszymi wartościami Żywej Biblioteki jest otwartość, różnorodność i poszanowanie praw człowieka, które są podstawą metody.

Żywa Biblioteka jest miejscem, w którym szczególne rolę mają grupy i osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem. Pełnią one rolę Żywych Książek. Żywa Biblioteka nie koncentruje się na jednym temacie czy jednej mniejszości, ale dotyka problemu dyskryminacji w możliwie najszerszym kontekście. Dlatego Żywe Książki pochodzą z bardzo różnorodnych środowisk, mają zróżnicowany status społeczny, wyznanie, zawód, odcień koloru skóry, orientację seksualną, status materialny, wykształcenie, sprawność, wiek, poglądy, wygląd. Łączy ich wspólny cel: promowanie praw człowieka i akceptacji wobec inności poprzez przekazanie swojego doświadczenia.

Żywe Książki odwołują się do własnych doświadczeń, aby zastępować wiedzą myślenie stereotypowe, ale Żywa Biblioteka nie jest miejscem autopromocji czy opowiadania historii. Żywa Biblioteka jest przestrzenią, gdzie poprzez zadawanie pytań, każda osoba ma szansę zweryfikować określony stereotyp a w konsekwencji zbudować kontakt społeczny, zaufanie i akceptację. Czytelnik/czka zostaje jednak sam/a z decyzją, na ile rozmowa zmieniła ich myślenie. I nawet jeśli Żywa Książka i Czytelnik/czka nie zmienią o sobie zdania, to po rozmowie będą wiedzieli o sobie trochę więcej, a to pomaga w zrozumieniu innej perspektywy.

Żywa Biblioteka została stworzona, aby podważać uprzedzenia, wobec wszystkich, którzy ich doświadczają. Tworzenie tematycznych Żywych Bibliotek, które koncentrują się na problemach dyskryminacji jednej grupy, są sprzeczne z zasadami i wartościami Żywej Biblioteki, wykluczając zarówno te osoby, które potrzebują zostać włączone, jak i ograniczając wybór Czytelników/czek. Takie wydarzenia są traktowane jako nadużycie metody Żywej Biblioteki i ich organizowanie może pociągać za sobą skutki prawne.

mat. prasowe Żywej Biblioteki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama