Młodzież będzie debatować o Unii Europejskiej

  • 11.03.2018, 21:41 (aktualizacja 11.03.2018, 22:13)
  • Patryk Kropidłowski, Barbara Jackiewicz / Radio Tczew
Młodzież będzie debatować o Unii Europejskiej

Podziel się:

Oceń:

Już po raz trzeci w Pelplinie uczniowie dwóch szkół zmierzą się ze sobą na argumenty. Mają przed sobą nie lada wyzwanie, bo temat jest aktualny i złożony.

W piątek, 16 marca 2018 o godzinie 12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pelplinie młodzi debatujący odpowiedzą na pytanie„Czy Unia Europejska powinna stać się federacją?”. Naprzeciw siebie staną uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie i Collegium Marianum w Pelplinie

W naszym studiu gościliśmy organizatora debat oksfordzkich Konrada Manię, któremu towarzyszył także przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Mirosław Chyła. Wspólnie wspominali drugą edycję z października ubiegłego roku i opowiadali, jak będzie wyglądać tegoroczne spotkanie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Cieszymy się, że krok po kroku młodzi ludzie potrafią dyskutować na trudne tematy. (Mirosław Chyła)

Najważniejsze jest to, by swoje stanowisko pokazywać w sposób godny, w sposób kulturalny i uczyć się wzajemnie od siebie tej sztuki kulturalnej dyskusji. (Konrad Mania)

loadingŁaduję odtwarzacz...

Stwierdziliśmy, że będzie ciekawiej dla samych uczestników jak również dla publiczności, oraz ten aspekt edukacyjny będzie odgrywał większą rolę, kiedy debatujący będą musieli przygotować argumenty zarówno przemawiające za jak i przeciwko instytucji federalizacji Unii Europejskiej. Marszałek debaty wylosuje przed samym rozpoczęciem kto będzie propozycją a kto opozycją. (Konrad Mania)

Każdy z uczestników debaty ma 4 minuty do prezentacji i odniesienia się do pytań, które padają w trakcie tej prezentacji (...) To też mobilizuje uczestników do tego, żeby konkretyzowali swoje argumenty i uczyli się formułować swoje poglądy w sposób zwięzły, treściwy, przemawiający do słuchaczy. (Mirosław Chyła)

Zwycięska drużyna weźmie udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego na zaproszenie Posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Lewandowskiego. Oprócz niego pojawią się także przedstawiciele świata prawniczego, politycy, samorządowcy oraz osoby związane z działalnością oświatową i kulturalną. Zaproszeni są także mieszkańcy, którym bliskie są kulturalne dyskusje oparte na merytorycznej wiedzy i przygotowaniu, pozbawione uprzedzeń i pełne obiektywizmu.

Patryk Kropidłowski, Barbara Jackiewicz / Radio Tczew

Zdjęcia (1)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Adrian
Adrian 12.03.2018, 11:37
Najwiekszy orzekret bedzie uczyl debatowac...o rempora o mores...Lewandowski powijien siedzieć w Sztumie a nie na Debacie
Gd
Gd 11.03.2018, 23:00
Brawo za inicjatywę!

Pozostałe