Młodzi tczewianie pokonali pelplinian

  • 16.03.2018, 15:47 (aktualizacja 16.03.2018, 16:28)
  • Barbara Jackiewicz, Radio Tczew
Młodzi tczewianie pokonali pelplinian

Podziel się:

Oceń:

III Pelplińska Debata Oksfordzka "Czy Unia Europejska powinna stać się federacją?" za nami - zwyciężyła opozycja, uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie.

Debaty oksfordzkie w Pelplinie stają się tradycją. W tej edycji przed młodzieżą z Zespołu Szkół Ekonomicznych z Tczewa oraz Collegium Marianum z Pelplina było nie lada wyzwanie, bo walka na temat aktualny i złożony "Czy Unia Europejska powinna stać się federacją?".  Dla utrudnienia strony nie wiedziały, czy będą bronić czy obalać postawione pytanie - zdecydowało o tym losowanie przeprowadzone tuż przed rozpoczęciem spotkania. Tezy, że Unia Europejska powinna stać się federacją bronili uczniowie Collegium Marianum (propozycja), a obalali ją młodzi ekonomiści z Tczewa (opozycja).

Gości i młodzież przywitał organizator debat, Konrad Mania. Wśród obserwatorów potyczki na argumenty byli m.in.: poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Lewandowski, burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski, przewodniczący Rady Miasta Pelplina Mirosław Chyła oraz zastępca burmistrza Dariusz Górski.

Debatujących oceniało trzyosobowe jury: mec. Jakub Puszkarski ekspert od prawa międzynarodowego, prezes Fundacji Teneo, Konrad Leczkowski, radny Rady Miejskiej w Pelplinie, prawnik oraz Jakub Fabczak, przedstawiciel Klubu Debat Oksfordzkich Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Emocji nie brakowało, każdy z uczestników miał 4 minuty na wystąpienie, w którym argumentował za lub przeciw postawionej tezie. Odpowiadał także na pytania przeciwnej drużyny, które pojawiały się na bieżąco podczas debaty. 

Europoseł Janusz Lewandowski nie krył zadowolenia:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wielka radość słuchać młodych ludzi tak bardzo euro-kompetentnych (...) Było sporo takich popisów oratorskich z pewną domieszką demagogii, czyli są wstępne kwalifikacje na polityków.
Europa nigdy nie zamieni się w federację z prostego powodu - nie ma narodu europejskiego i go nie będzie. Będzie to wspólnota ojczyzn i taka Unia powinna być pielęgnowana przez Polaków. (Janusz Lewandowski)

W debacie zwyciężył obóz opozycji, czyli drużyna z tczewskiego ekonomika - Weronika, Adrianna, Paulina, Kacper i Adrian, którzy o włos, bo zaledwie o pół punktu, wyprzedzili kolegów z Pelplina. Europoseł Lewandowski w nagrodę zaprosił zwycięzców do Parlamentu Europejskiego na wycieczkę, na którą pojadą już w czerwcu.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Debatę będzie można zobaczyć niebawem na antenie Telewizji Tetka Tczew.

Barbara Jackiewicz, Radio Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe