Zamek czy nie zamek? Archeolodzy rozpoczęli nowe badania

  • 10.11.2016, 12:39 (aktualizacja 10.11.2016, 14:53)
  • Bartosz Listewnik, Telewizja Tetka
Archeolodzy badają teren koło ruin zamku
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Kilka tygodni temu jeden z naszych widzów zauważył prace budowlane prowadzone tuż obok zasypanych ruin zamku krzyżackiego w Tczewie i zawiadomił o tym Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace wówczas wstrzymano. W ostatnich dniach na tym terenie pojawili się archeolodzy, którzy badają działkę przylegającą do ruin.

Właściciel działki chciałby wybudować dom wielorodzinny z parkingiem tuż obok średniowiecznych ruin wpisanych do rejestru zabytków, jednak został zobowiązany do przeprowadzenia badań archeologicznych. Na zlecenie właściciela pracami kieruje doktor Marek Jagodziński, którego największym dokonaniem jest odnalezienie słynnej osady Truso. Sprawdziliśmy co w ostatnich dniach udało się znaleźć w Tczewie.

Odkopując nowy fragment terenu, archeolodzy odsłonili także część ruin, które kilka lat temu zostały zabezpieczone geowłókniną i decyzją konserwatora wpisane do rejestru zabytków. Doktor Jagodziński wątpi jednak, aby te relikty były pozostałością po zamku krzyżackim. Spytaliśmy rzecznika pomorskiego konserwatora zabytków czy faktycznie mogło dojść do pomyłki i błędnie uznano średniowieczne relikty za zamek.

Bartosz Listewnik, Telewizja Tetka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe