„Takiej imprezy po prostu brakowało”. Gdańskie Targi Książki oczami odwiedzających i wystawców

  • 21.03.2018, 22:52 (aktualizacja 29.03.2018, 10:23)
  • Marta Irzyk, Aleksandra Kęprowska
„Takiej imprezy po prostu brakowało”. Gdańskie Targi Książki oczami odwiedzających i wystawców Marta Irzyk

Podziel się:

Oceń:

Ponad 12 tysięcy odwiedzających, blisko 70 wystawców oraz dziesiątki spotkań autorskich, debat i warsztatów - tak w największym skrócie można by podsumować pierwsze Gdańskie Targi Książki. Impreza zakończyła się sukcesem, dlatego organizatorzy już teraz zapowiadają kolejną edycję.

 

Gdańskie Targi Książki powstały z potrzeby rynku. - Zauważyliśmy, że w Trójmieście brakuje targów, brakuje przestrzeni do rozmowy o książkach i zaprezentowania się wydawnictw - tłumaczy pomysłodawczyni, Magdalena Kalisz. Wysoka frekwencja potwierdza, że był to strzał w dziesiątkę - przez Polską Filharmonię Bałtycką w ciągu trzech dni przewinęło się około 12 tysięcy osób. 

fot. Aleksandra Kęprowska

Na targach można było spotkać przekrój czytelników: od najmłodszych po najstarszych; poszukujących inspiracji i wypatrujących ulubionych wydawnictw. Wszyscy byli jednak zgodni, że targów książki w Trójmieście po prostu brakowało.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Korzyści i zawodowe, i prywatne

Wystawcy po pobycie w Gdańsku nie kryli zadowolenia - wielu z nich wyjeżdżało z pustymi bagażnikami, bo książki wyprzedały się niemal co do egzemplarza. W niedzielę półki Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie świeciły już pustkami. O ofercie targowej MOCAK-u opowiedziała nam Kamila Kowerska:

loadingŁaduję odtwarzacz...

fot. Aleksandra Kęprowska

Odwiedziliśmy także stoisko Rumuńskiego Instytutu Kultury, gdzie zapytaliśmy o odbiór literatury rumuńskiej w Polsce:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Targi książki to także okazja do rozmowy o nowościach wydawniczych. Rąbka tajemnicy swoich planów uchyliło nam Wydawnictwo Karakter:

loadingŁaduję odtwarzacz...

fot. Aleksandra Kęprowska

Na Gdańskich Targach Książki nie mogło zabraknąć Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, która zaprezentowała nie tylko swoje publikacje, ale też gadżety. Przemysław Czaja wyjaśniał, że targi to ważna przestrzeń kontaktu z czytelnikami.

loadingŁaduję odtwarzacz...

fot. Aleksandra Kęprowska

Tłumy na spotkaniach autorskich

Do najważniejszych wydarzeń Targów należały premiery książek Cezarego Łazarewicza ("Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej"), Magdaleny Grzebałkowskiej (prapremiera biografii "Komeda. Osobiste życie jazzu"), światowa premiera książki „Tańczące niedźwiedzie” Witolda Szabłowskiego, premiera polskiej edycji „Biedni, ale sexy” Agaty Pyzik oraz książki „Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku” Jacka Friedricha. Z czytelnikami spotkali się także m.in. Marcin Świetlicki, Klementyna Suchanow i reporterki: Urszula Jabłońska, Karolina Sulej i Aleksandra Lipczak (spotkanie poprowadził Mariusz Szczygieł).

fot. Aleksandra Kęprowska

fot. Marta Irzyk

W Bibliofonii (czwartki, godz. 15 - 17) w najbliższych tygodniach będziemy powracać do tematu Gdańskich Targów Książki - rozmawialiśmy m.in. z autorką książek obrazowych Iwoną Chmielewską. TUTAJ znajdziecie rozmowę z Katarzyną Bondą - spotkanie z pisarką w ramach Targów zorganizowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

Marta Irzyk, Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe