Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej: tczewianie oddali hołd zamordowanym

  • 13.04.2018, 15:20 (aktualizacja 13.04.2018 17:17)
  • Izabela Muczyńska
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej: tczewianie oddali hołd zamordowanym fot. Tv Tetka
Podziel się:
Oceń:
13 kwietnia w Tczewie odbyły się uroczystości upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskiej. W tym roku tczewianie mogli uczestniczyć w dwóch ceremoniach - pierwsza odbyła się o godzinie 10:00 przy Panteonie Katyńskim, a druga - o 12:00 pod Pomnikiem Ofiar Stalinizmu przy Zespole Szkół Technicznych.

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 75 lat temu, w 1943 roku Niemcy opublikowali informację o odkryciu na terenie ZSRR masowych grobów ze szczątkami ofiar mordów, których dopuścili się sowieci. Z rąk żołnierzy Armii Czerwonej zginęło wtedy blisko 22 tysiące Polaków - w tym żołnierze, policjanci, nauczyciele czy naukowcy. Wśród ofiar byli także tczewianie oraz osoby związane z naszym miastem. To właśnie ku ich pamięci wzniesiono tczewski panteon katyński. Jest tam także aleja dębów, a przy drzewach umieszczono tablice z imionami ofiar, które pochodziły z naszego regionu. Podczas ceremonii przy II Liceum Ogólnokształcącym zgromadzeniu wysłuchali m.in. wystąpienia Tadeusza Dzwonkowskiego, starosty tczewskiego: 

Jest to ważne, aby imienne tabliczki, które mówią nam o tych osobach, nie zaginęły i pamięć o tych osobach nie zaginęła. - Tadeusz Dzwonkowski

Uroczystości prowadził nauczyciel historii Witold Chamski, głos zabrał również ksiądz Jacek Spychalski, a młodzież z II LO przygotowała okolicznościowe wystąpienia - recytatorskie i wokalne.

W drugiej uroczystości przy Pomniku Ofiar Stalinizmu udział brali m. in. Jerzy Wierzbowski ze stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, ksiądz Adam Gadomski oraz wiceprezydent Adam Urban. Podczas ceremonii głos zabrał dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Krzysztof Korda:

Spotykamy się dzisiaj w rocznicę, aby oddać im hołd. - Krzysztof Korda

Zgromadzeni goście złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Izabela Muczyńska
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe