Tczewski Dzień Sapera: odsłonięcie tablicy w Parku Kopernika

  • 16.04.2018, 18:28 (aktualizacja 17.04.2018, 13:11)
  • Izabela Muczyńska
Tczewski Dzień Sapera: odsłonięcie tablicy w Parku Kopernika fot. Radio Tczew

Podziel się:

Oceń:

W poniedziałek, 16 kwietnia, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy z nazwiskami saperów, którzy zginęli podczas odminowywania terenów kociewskich po zakończeniu II Wojny Światowej. Pomnik stanął na terenie Parku Kopernika w Tczewie.

Data nie jest przypadkowa - to właśnie 16 kwietnia obchodzimy w Polsce  Dzień Sapera. Święto zostało ustanowione w 1946 roku, w pierwszą rocznicę sforsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez Wojsko Polskie. Jak mówił prezes Stowarzyszenia Tczewskich Saperów, Włodzimierz Mroczkowski - pamiątkowa tablica to hołd oddany dziesięciu saperom, którzy poświęcili swoje życie ojczyźnie.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Saperzy mieli przed sobą niezwykle trudne zadanie - polskie tereny były wtedy mocno zaminowane. Major rezerwy, Henryk Drewa podkeślał, że nie mieli odpowiedniego sprzętu, a do tego działali pod presją upływającego czasu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W 1945 roku śmierć poniosło 464 żołnierzy biorących udział w rozminowywaniu polskich terenów. 515 zostało rannych. Jak informuje major Drewa - rany odnoszone przez saperów były często nie do wygojenia.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Na tablicy pojawiło się 9 nazwisk poległych saperów:

plutonowy Antoni Banaś

saper Franciszek Gondek

starszy saper Mieczysław Góreczny

starszy saper Marian Kapral

starszy saper Stanisław Klupa

saper Zdzisław Kowalczyk

saper Mieczysław Osiak

saper Władysław Pająk

saper Marian Wencławek

Personalia dziesiątego żołnierza są nieznane.

 

Izabela Muczyńska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe