Autorska selekcja i bezpośredni kontakt z czytelnikiem. Ten weekend należy do księgarń kameralnych

  • 19.04.2018, 20:57 (aktualizacja 20.04.2018, 08:34)
  • Marta Irzyk
Autorska selekcja i bezpośredni kontakt z czytelnikiem. Ten weekend należy do księgarń kameralnych

Podziel się:

Oceń:

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w niezależnych, kameralnych księgarniach w całej Polsce zaplanowano dziesiątki spotkań, warsztatów i wystaw. Do akcji przyłączyła się gdańska Sztuka Wyboru.

 

Od 20 do 23 kwietnia w księgarniach kameralnych w 41 miastach w całej Polsce będzie można skorzystać z wyjątkowej oferty, będącej alternatywą dla dużych imprez literackich. Księgarze przygotowali serię atrakcji, wśród których nie zabraknie spotkań autorskich i warsztatów. 

Kameralnie i... tłoczno

W akcji udział bierze Sztuka Wyboru - księgarnia kameralna z Gdańska.

- Przez ostatnich kilkanaście lat nasz rynek został zarzucony księgarniami sieciowymi - mówi Magdalena Kalisz, właścicielka Sztuki Wyboru. - Zazwyczaj są bardzo dobrze finansowane, mają atrakcyjne ceny książek, poniżej cen okładkowych. Od jakiegoś czasu księgarze zaczęli więc zrzeszać się na rzecz utrzymania księgarń kameralnych, bo wiele z nich nie wytrzymało presji rynkowej. Na pomysł takiego kolektywu księgarzy wpadła Anna Karczewska, która gościła niedawno na Gdańskich Targach Książki i uczestniczyła w debacie o księgarniach kameralnych.

fot. Sztuka Wyboru

Czym wyróżniają się księgarnie kameralne?

- Przede wszystkim autorskim wyborem książek - podkreśla Michał Urbaniak, księgarz Sztuki Wyboru. - Nikt nie narzuca mi, co mam oferować naszym klientom, to moja selekcja. Inspiracji szukam m.in. na targach książki i w internecie, ale najcenniejsze są dla mnie bezpośrednie rozmowy z klientami. Zdarza się, że piszą: "Michał, widziałem taki ciekawy album, mógłbyś go sprowadzić?". Ta więź z czytelnikami jest najważniejsza dla księgarni kameralnej - tłumaczy.

Sztuka Wyboru jako księgarnia kameralna to, paradoksalnie, miejsce, gdzie trudno o ciszę. - Można swobodnie porozmawiać, napić się kawy - mówi Michał Urbaniak. - To miejsce pełne życia, więc czasem trudno tu o skupienie - śmieje się.

Na półkach Sztuki Wyboru znajdziemy m.in. książki i albumy poświęcone architekturze, wnętrzom, sztuce, fotografii, grafice, dizajnowi i kulinariom, literaturę faktu, książki dzieciece czy literaturę światową.

fot. Sztuka Wyboru

Non/fiction i ex librisy

- Księgarnia Sztuka Wyboru istnieje 2,5 roku - mówi Magdalena Kalisz. - W poprzednim roku włączyliśmy się w zbiórkę książek dla szpitali dziecięcych, mieliśmy także wyprzedaż książek. W tej edycji nasza oferta będzie szersza.

W ramach Weekendu Księgarni Kameralnych Sztuka Wyboru zaprasza na warsztaty tworzenia ex librisów (niedziela, godz. 17.30). Z kolei 23 kwietnia o godz. 18 odbędzie się spotkanie z Karoliną Bednarz i Dorotą Groyecką, redaktorkami naczelnymi Non/fiction - nieregularnika reporterskiego. 

- Zapraszamy do śledzenia wydarzenia na Facebooku, bo nasza oferta nie jest zamknięta - dodaje Magdalena Kalisz. - Mamy wielu przyjaciół, którzy również kochają książki. Weekend księgarń kameralnych będzie wspaniałą okazją, żeby się spotkać i zarazić pasją kolejne osoby.

Marta Irzyk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe