"Kanalie" i ich przewinienia. Głośna wystawa do piątku w Sztuce Wyboru

  • 24.04.2018, 11:53 (aktualizacja 24.04.2018 19:14)
  • Marta Irzyk
"Kanalie" i ich przewinienia. Głośna wystawa do piątku w Sztuce Wyboru
Podziel się:
Oceń:
Co łączy Joannę Bator, Zbigniewa Hołdysa, Stanisława Tyma i Bogusława Lindę? To niektóre z czterdziestu czterech twarzy "Kanalii" - najnowszego projektu grupy Łyżka Czyli Chilli. Wystawę do 27 kwietnia można oglądać w Galerii Sztuka Wyboru w Gdańsku.

 

Na wystawę "Kanalie" składają się portrety 44 osób ze świata kultury, sfotografowanych w konwencji "wanted". - Mimo jednoznacznych konotacji z wydarzeniami aktualnymi, nie jest to projekt czysto interwencyjny czy strice polityczny - wśród portretowanych nie ma polityków. To raczej głos w obronie zdrowego rozsądku i zwykłej przyzwoitości - tłumaczy grupa Łyżka Czyli Chilli.

O założeniach projektu opowiada Magdalena Kalisz, właścicielka gdańskiej Sztuki Wyboru:

Wystawie od początku towarzyszą kontrowersje, które sprawiły, że o projekcie zrobiło się głośno w całej Polsce. 

Jak dotąd okazję zobaczyć "Kanalie" mieli jedynie mieszkańcy Warszawy i Trójmiasta, jednak jest szansa, by wystawa była prezentowana także w formie cyfrowej. Okazją może być nadchodząca Noc Muzeów.

W Galerii Sztuka Wyboru "Kanalie" można oglądać do piątku, 27 kwietnia. Wstęp jest wolny. Wystawie towarzyszy katalog, z którego można wyciąć portrety wybranych "kanalii". Wernisaż odbył się 20 kwietnia.

Łyżka Czyli Chilli to grupa artystyczno-performersko-filmowa działająca od 1993 roku. Powstała z inicjatywy Tomasza "Waciaka" - Wójcika i Michała Mendyka. W 1996 r. dołączył do niej Tomasz Trzos. Od początku swojego istnienia w swoich działaniach bazuje na stylistyce będącej wypadkową dadaizmu i pop-artu, w której mocno pobrzmiewa kontekst naszej polskiej rzeczywistości. Sami artyści określają ją mianem absurdalnego hiperrealizmu.

Marta Irzyk
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe