Władze miasta kontra STRABAG. Konflikt w sprawie opóźnionego remontu Gdańskiej najprawdopodobniej zakończy się w sądzie

  • 09.05.2018, 12:07 (aktualizacja 09.05.2018, 15:56)
  • Izabela Muczyńska
Władze miasta kontra STRABAG. Konflikt w sprawie opóźnionego remontu Gdańskiej najprawdopodobniej zakończy się w sądzie fot. Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

W czwartek, 10 maja, remont II etapu ul. Gdańskiej ma zostać oficjalnie zakończony. Strony podpiszą protokół, który będzie oficjalnym dokumentem kończącym tę inwestycję. Przypomnijmy, firma STRABAG miała zakończyć pracę nad fragmentami ulic Jedności oraz Gdańską do 22 grudnia ubiegłego roku. Zatem inwestycja zostanie oddana miastu z blisko półrocznym opóźnieniem. W związku z niewywiązaniem się z ustalonego terminu, władze nie wypłaciły i nie zamierzają wypłacić wykonawcy 3 milionów złotych. Decyzję tę może zmienić tylko ewentualny wyrok sądu.

 

Remont, który miał ułatwić życie tczewianom, stał się kością niezgody. Nie tylko na linii wykonawca - zleceniodawca, ale także między mieszkańcami a władzami miasta. Kończą się już procedury odbiorów, które mają zostać sfinalizowane 10 maja podpisaniem protokołu przez wszystkie instytucje zaangażowane w remont. Tak duże opóźnienie, jak informowali Marcin Górny oraz Wojciech Rytlewski z Miejskiego Zarządu Dróg, było spowodowane wieloma czynnikami - od opadów deszczu, które uniemożliwiały prace, po przeszkody, które znajdowały się pod ziemią. Wśród nich były m.in. sieci gazowe czy kable, których właściciel musiał zostać zlokalizowany. Jednym z głównych powodów był także problem kadrowy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na poczet kary za niewywiązanie się z umowy, miasto nie wypłaciło firmie 30% wynagrodzenia, czyli trzech milionów złotych. Jak zapowiada wiceprezydent Tczewa, Adam Burczyk, opóźnienie spowodowało, że miasto zatrzymało tę kwotę w poczet nieterminowego zwrotu ukończonej inwestycji. Wiele wskazuje na to, że sprawa najprawdopodobniej zakończy się na sali sądowej. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podejrzewam, że firma zaskarży naszą decyzję do sądu (...) myślę, że w tej sprawie my [Urząd Miejski - red.] będziemy tym, który oczywiście wygra. - Adam Burczyk, wiceprezydent Tczewa

Niezależnie od dalszych losów sporu ze STRABAGiem, miasto realizuje kolejny etap przebudowy Gdańskiej. 

Równolegle trwają prace przy trzecim etapie przebudowy ulicy Gdańskiej, które prowadzi EUROVIA. Firma wygrała przetarg i zobowiązała się do wykonania zadania do 4 października bieżącego roku (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). W związku z prowadzonymi przez nowego wykonawcę pracami, w najbliższych dniach dojdzie do zamknięcia ulicy Gdańskiej od marketu NETTO do skrzyżowania z ulicą Pomorską. Objazd będzie się odbywał ulicami Pomorską, Dworcową i Północną lub ul. Jedności Narodu. Planowany czas zamknięcia tego odcinka ulicy Gdańskiej to około 2 miesiące.

W związku z kończącym się remontem poprzedniego etapu, przy galerii pojawi się dodatkowy przystanek początkowy nr 16 dla pasażerów jadących w kierunków Suchostrzyg. Dostępne będą tam linie autobusowe numer 3, 4, 8, 12 oraz 17.

Izabela Muczyńska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe