Odnowiona figura Chrystusa w Śliwinach już gotowa

  • 12.05.2018, 08:07 (aktualizacja 13.05.2018, 13:15)
  • Izabela Muczyńska
Odnowiona figura Chrystusa w Śliwinach już gotowa fot. Radio Tczew

Podziel się:

Oceń:

W piątek, 11 maja, w Śliwinach odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi oraz prezentacja odremontowanej po ponad 80 latach figury Chrystusa. Kapliczka jest nie tylko miejscem odprawiania nabożeństw majowych, ale także ważnym punktem topograficznym oraz wizytówką miejscowości. Pomysłodawcą powstałej w 1937 roku figury Chrystusa był ksiądz Bronisław Piechowski, który zginął w czasie II Wojny Światowej. W postumencie mieszkańcy umieścili także "kapsułę czasu", do której trafiły różne pamiątki związane z ich wsią.

Zabytkowa kapliczka Chrystusa w Śliwinach pochodzi z okresu międzywojennego. Inicjatorem jej powstania był ks. Bolesław Piechowski, który zmarł w 1942 roku w KL Hartheim. Podczas wczorajszej uroczystości Wojciech Giełdon z Wirtualnego Muzeum Dawnego Tczewa przedstawił historię księdza, który był wtedy aktywnym gospodarzem swojej parafii.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ksiądz Piechowski był jedną z osób, która była "solą  w oku" okupanta niemieckiego. Pamiętajmy, że Niemcy mając sentyment do tych rejonów, nie tolerowali polskich akcentów. - Wojciech Giełdon

 

Losy rozpadającej się figury wzbudziły zainteresowanie mieszkańców Śliwin, którzy podjęli kroki w celu zdobycia środków na jej remont. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie fundator, który opłacił prace renowacyjne. Jak twierdzą członkinie tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich, stan pomnika przed remontem był "katastrofalny".

loadingŁaduję odtwarzacz...

W postumencie mieszkańcy umieścili także “kapsułę czasu”, do której włożyli różne pamiątki przeznaczone dla przyszłych pokoleń, w tym zdjęcia czy listy. Konkurs plastyczny “Śliwiny za 50 lat” wyłonił także zwyciężczynię, której praca również trafiła do kapsuły. Mówi zaangażowany w projekt, Paweł Tobolski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zdjęcie mieszkańców Śliwin przy niewyremontowanej figurze wraz z dokumentami opisującymi stan wsi, Polski, kraju i świata, trafiły do "kapsuły czasu" - Paweł Tobolski

Izabela Muczyńska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe