Europejska Noc Muzeów: Sprawdź ofertę Pomorza!

  • 18.05.2018, 06:00 (aktualizacja 18.05.2018, 14:05)
  • Izabela Muczyńska
Europejska Noc Muzeów: Sprawdź ofertę Pomorza! materiały prasowe Fabryki Sztuk

Podziel się:

Oceń:

Przyciąga tłumy chętnych, którzy pod osłoną nocy chcą zapoznać się ze sztuką i historią - to Europejska Noc Muzeów. Gdański Żuraw, gdyński "Dar Pomorza" czy zamek w Malborku - to tylko część pomorskich propozycji do odwiedzenia.

 

TCZEW

W sobotni wieczór, 19 maja, czynne będą najważniejsze placówki muzealne i kulturalne w regionie. Zacznijmy od tego, jak wygląda program wydarzeń w Tczewie. Organizatorzy zapewniają, że przed nami noc pełna atrakcji! 

FABRYKA SZTUK

W sobotnią noc tczewianie będą mogli odwiedzić aż cztery obiekty. Najwięcej będzie się działo w Fabryce Sztuk, która oprócz licznych wystaw i warsztatów, proponuje także nocny spacer po tczewskim parku pod przewodnictwem przedstawicieli Dawnego Tczewa. Najmłodsi będą mogli liczyć na gry i zabawy, np. łamigłówki czy leśne puzzle. Wachlarz proponowanych warsztatów jest imponujący - od nauki dojenia krowy, przez warsztaty kulinarne i wspólne wyplatanie przedmiotów z wikliny. Mówi Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Z atrakcji organizowanych przez Fabrykę Sztuk atrakcji będzie można korzystać od godziny 18 do północy. Wstęp jest darmowy. Pełna lista propozycji jest dostępna na tutaj.

MUZEUM WISŁY/CENTRUM KONSERWACJI WRAKÓW STATKÓW

Od godziny 19 do północy mieszkańcy będą mogli korzystać z atrakcji organizowanych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, które zaprasza tczewian do budynku przy ulicy 30 Stycznia 4. W Centrum Konserwacji Wraków Statków będzie można uczestniczyć w obozie wikingów oraz wziąć udział w warsztatach zdobnictwa w skórze czy pokazach z nauką wykonywania dokumentacji 3D. Na zainteresowanych czeka także stoisko z grami planszowymi, gdzie będzie można zagrać w grę dotyczącą historii, a nawet stworzyć własną. Muzeum Wisły ma propozycję dla najmłodszych tczewian - odbędą się tam "kolorowe zajęcia" z interesującymi nagrodami. Koszt biletu wstępu na oba wydarzenia to symboliczna złotówka. Więcej informacji na temat programu wydarzeń oraz innych propozycji Muzeum Narodowego w Gdańsku znajdziecie tutaj.

BRACTWO KURKOWE

Mieszkańcy będą mogli odwiedzić także tczewską Wieżę Ciśnień, gdzie sobotniej nocy będzie można zapoznać się z działalnością Bractwa Kurkowego. Kim są bracia kurkowi? To bractwo strzeleckie, którego nazwa nawiązuje do kurów, czyli drewnianych figur ptaków pełniących kiedyś funkcję tarczy. W sobotę mieszkańcy będą mogli m.in. wysłuchać prelekcji na temat bractwa i Wieży Ciśnień, czy obejrzeć zdobyte przez nich nagrody. Wstęp jest darmowy. 

GDAŃSK

Najwięcej atrakcji do zaproponowania mieszkańcom Pomorza w tę wyjątkową noc ma Gdańsk. Wśród tamtejszych propozycji są nie tylko placówki muzealne, ale także inne obiekty oferujące nocne podróże do świata sztuki, np. Instytut Kultury Miejskiej czy Biblioteka Gdańska. Wybraliśmy pięć - naszym zdaniem - najciekawszych propozycji.

Jedną z najbardziej atrakcyjnych ofert przygotowało dla mieszkańców Muzeum II Wojny Światowej. W sobotę od godziny 19 do 1 w nocy, odwiedzający będą mogli skorzystać z programu, który na tę noc przygotowali organizatorzy. Za symboliczną złotówkę będzie można obejrzeć wystawę główną czy odwiedzić podziemne pomieszczenia muzeum, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Goście będą mogli także wziąć udział w grze "Polskie Drogi". Wcielą się w niej w żołnierzy i poznają losy ludzi walczących podczas II Wojny Światowej. Dla  najmłodszych przygotowana zostanie specjalna wystawa zatytułowana "Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny (1939-1945)". 

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ma nawet dwie propozycje spędzenia tej wyjątkowej nocy. Za symboliczną złotówkę odwiedzający gdański Ośrodek Kultury Morskiej będą mogli m.in. zwiedzić wystawę interaktywną "Ludzie-statki-porty". Na stanowiskach interaktywnych goście będą mogli sterować statkami pływającymi w basenie, uratować rozbitka czy odwiedzić pokład drewnianego żaglowca. Druga wystawa pod nazwą "Łodzie ludów świata" polegać będzie na samodzielnym zwiedzaniu starych łodzi przy dźwiękach egzotycznej muzyki. Odwiedzający będą mogli także wziąć udział w grze muzealnej z nagrodami. Program wydarzeń w OKM-ie obejmuje także warsztaty plastyczne dla dzieci o tematyce morskiej oraz występy muzyczne grup harcerskich. Tej nocy otwarty dla mieszkańców będzie także gdański Żuraw, czyli kolejny oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Goście będą mogli wysłuchać historii trzech postaci - mieszkańców dawnego Gdańska, którzy opowiedzą o ciekawostkach z życia w XVII-wiecznym portowym mieście.

Tej nocy drzwi Muzeum Archeologicznego w Gdańsku będą otwarte dla zwiedzających od godziny 19 do 1 w nocy. W Domu Przyrodnika pod osłoną nocy goście będą mogli uczestniczyć w "Spotkaniu z Afryką", czyli wystawie czasowej, zainspirowanej afrykańskim ludem Dogonów. W programie przewidziane są także występy trójmiejskiej grupy bębniarskiej Cocodjembe. Po części artystycznej uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach nauki gry na afrykańskich bębnach. Oprócz tego, będą mogli własnoręcznie wykonać dogońskie maski oraz kolorowe odbitki na bawełnianych torbach. Goście mogą też opuścić muzeum z ciekawą niespodzianką, bowiem obecni tam będą artyści tatuażu, którzy wykonają tatuaże z henny. Nie zabraknie także gratki dla łasuchów - będzie można spróbować tradycyjnych potraw kuchni Maghrebu. Dla najmłodszych Muzeum Archeologiczne przygotowało grę muzealną, polegającą na rozwiązywaniu zagadek dotyczących stałej ekspozycji placówki. 

W sobotnią noc otwarte dla gości będzie także Centrum Hewelianum. Od godziny 19 do 1 w nocy odwiedzający za symboliczną złotówkę będą mogli korzystać z wielu atrakcji. Wśród nich jest m.in. wspólne oglądanie nieba przez teleskop czy zwiedzanie laboratorium. Oprócz tego, będzie można obejrzeć pokaz pod tytułem "Niech żyje król!", w którym uczestnicy cofną się do czasów sprzed rozbiorów i posłuchają opowieści o gdańskich żołnierzach, a następnie wezmą udział w musztrze. Goście będą mogli także zobaczyć jak funkcjonował szpital polowy i asystować przy operacji. Zapoznają się także z dawną kuchnią wojskową. Co godzinę, od 20 do 23, zwiedzający (po wcześniejszej rezerwacji miejsc) będą mogli też wziąć udział w pokazie "Spotkanie z planetami". 

Nie tylko placówki muzealne są tej nocy otwarte dla zwiedzających. Swoje drzwi otworzy także gdańska Akademia Sztuk Pięknych. W ramach Międzynarodowego Kongresu Stowarzyszenia Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT zorganizowana została wystawa "Super Forma", która będzie dostępna w godzinach od 12 do 1 w nocy. Ekspozycja zawiera m.in. kilkadziesiąt rzeźb, obiektów, instalacji czy filmów video. Program przygotowany przez ASP obejmuje także kuratorskie oprowadzanie po galerii czy warsztaty sitodruku. Odwiedzający o godzinie 20 będą mogli także obejrzeć spektakl FAUSTYCZNI teatru TeART w reżyserii maŻki Wojciechowskiej. Natomiast o godzinie 21 odbędzie się akademicki wieczór muzyczny, podczas, którego będzie można wysłuchać serii koncertów. Kolejną z atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów jest też projekt muzyczny grupy "Trzycórki", któremu towarzyszyć będzie wystawa fotografii z sesji zdjęciowej zespołu. Bilet wstępu kosztuje złotówkę. 

GDYNIA

Motywem przewodnim gdyńskiej Nocy Muzeów będzie UFO. Tematyka jest nawiązaniem do wydarzeń z 21 stycznia 1959 roku, kiedy mieszkańcy Gdyni zauważyli dziwny obiekt, który według nich mógł być statkiem kosmicznym. Sobotnia noc będzie pełna zagadek, które odwiedzający będą rozwiązywać, odwiedzając kilka instytucji.

​​​​Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza mieszkańców Gdyni do odwiedzenia tej nocy "Daru Pomorza", który będzie wtedy także punktem organizacyjnym gry miejskiej "Ufo w Gdyni". Od godziny 19 do 1 w nocy za symboliczną złotówkę odwiedzający będą mogli samodzielnie zwiedzić statek i dokładnie obejrzeć profesjonalny sprzęt do nurkowania. 

Biblioteka Gdynia na tę okazję przygotowała specjalny pokój inspirowany powieścią "Marsjanin" autorstwa Andy'ego Weira. Od godziny 16 do 1 w nocy uczestnicy będą korzystać z podpowiedzi i rozwiązywać zagadki, które pozwolą im uwolnić się z zamkniętego pomieszczenia. Chętni powinni wcześniej skontaktować się z biblioteką w celu rezerwacji miejsca. Uczestnicy muszą mieć ukończone 16 lat. 

Swoje drzwi tej nocy otworzy także Muzeum Miasta Gdyni. W godzinach od 19 do 1 w nocy mieszkańcy będą mogli bezpłatnie skorzystać z wielu atrakcji zorganizowanych przez instytucję. Wśród nich są m.in. warsztaty kosmiczno-ogrodnicze "W polu kapusty", wykład o gdyńskich legendach miejskich z uwzględnieniem tematu UFO czy przejazdy historyczną linią trolejbusową. Nie zabraknie także części artystycznej, w ramach której odbędą się koncerty oraz wizualizacja KINOmanual. Na koniec, o godzinie 23:30 odbędzie się koncert dwóch młodych DJ-ów, grających energiczną i świeżą muzykę ze świata house, techno czy rave. 

W tych samych godzinach mieszkańcy będą mogli także zawitać do Muzeum Motoryzacji, gdzie dostępna będzie wystawa stała oraz symulator zabytkowego samochodu sportowego. Oprócz tego, odbędzie się tam także projekcja filmu "Futuryzm w Motoryzacji - kosmiczne trendy", który będzie nawiązywał do tematyki gry miejskiej. Od godziny 20 do północy goście będą mogli wysłuchać także utworów w stylu retro. Bilet wstępu kosztuje symboliczną złotówkę. 

SOPOT

Sopocka Państwowa Galeria Sztuki zaprasza mieszkańców do wspólnego spędzenia Nocy Muzeów. Odwiedzający będą mogli korzystać z przygotowanych atrakcji od godziny 19 do 1 w nocy za symboliczną złotówkę. W programie sobotniej nocy są m.in. zajęcia dla dzieci powyżej 10. roku życia. Warsztaty będą towarzyszyły wystawie, na której zaprezentowana zostanie specjalna maskotka. Rodzice na czas trwania imprezy, będą mogli zostawić swoje pociechy w kąciku malucha, gdzie będzie czekała na nie huśtawka, bańki mydlane oraz mata do rysowania. Nie zabraknie także części kulinarnej - uczestnicy wspólnie z gościem, Bogusławem Deptułą, będą gotować, smakować i uczyć się nowych przepisów. Program uwzględnia także nocne czytanie oraz warsztaty rysunku, zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. 

STAROGARD GDAŃSKI

Jak informuje na swojej stronie Urząd Miejski w Starogardzie Gdańskim, stolica Kociewia ma dla zwiedzających aż osiem propozycji! Dodatkowo, mieszkańcy, którzy odwiedzą wszystkie osiem punktów, mogą wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Jedną ze starogardzkich propozycji jest Galeria Autorska, w której będzie można obejrzeć wystawę pod nazwą „Koty” autorstwa Jana Miśka. Następnie mieszkańcy będą mogli udać się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie w ramach ekspozycji „Księga, książka, książeczka” obejrzą prezentację nietypowych publikacji. Otwarta dla nich będzie też klubokawiarnia „Szafa”, której właściciel zaprasza na wystawę malarską „Całun”, zrealizowaną dzięki stypendium kulturalnemu prezydenta Starogardu Gdańskiego. Tej nocy wiele atrakcji zaproponuje też Muzeum Ziemi Kociewskiej, gdzie na zwiedzających będą czekały ciekawe opowieści koordynatorów oraz nieprezentowane wcześniej eksponaty. Dla najmłodszych uczestników muzeum przygotuje gry i zabawy. Wyświetlony zostanie także film „Starigrod 1197”, czyli krótka produkcja opowiadająca o wydarzeniach, które miały miejsce na terenie obecnego Starogardu Gdańskiego. Kolejnym przystankiem podczas muzealnej nocnej podróży może być Muzeum 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, gdzie odwiedzających po stałej ekspozycji oprowadzi przewodnik. Wszyscy będą mogli przenieść się do czasów przedwojennego Starogardu, wysłuchując patriotycznych pieśni i oglądając przedwojenny film. Starogardzkie Centrum Kultury zaprasza na występy artystyczne wokalistów ze Starogardzkiego Centrum Edukacji Muzycznej. Odbędzie się tam także rewia piosenki polskiej pod nazwą „Piosenka jest dobra na wszystko”. Dodatkowo, w sobotę w godzinach od 13 do 20, tamtejszy Ośrodek Sportu i Rekreacji udostępni za darmo swoją ściankę wspinaczkową. Ostatnim punktem na starogardzkiej mapie tej nocy będą atrakcje zorganizowane przez Grodzisko Owidz. Już od godziny 14 będzie można wziąć udział w wykładzie popularnonaukowym pod tytułem "Stan badań archeologicznych stanowisk wczesnośredniowiecznych na Kociewiu, ze szczególnym uwzględnieniem Grodziska Owidz". Na miejscu będzie można także obejrzeć wystawę prac plastycznych, zagrać w grę planszową STWORZE czy wziąć udział w warsztatach ceramicznych. W tę noc dostępne będzie także Muzeum Mitologii Słowiańskiej, gdzie goście będą mogli wysłuchać słowiańskich baśni. 

PRUSZCZ GDAŃSKI 

Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego i okolic mogą w tym roku spędzić Płomienną Noc Muzeów w Faktorii Handlowej. Impreza rozpoczyna się o godzinie 17, a kończy o 21:30. W programie atrakcji są m.in. warsztaty ze zdobienia lampionów czy garncarstwa. Odwiedzający będą mogli także obejrzeć pokaz tańców celtyckich w wykonaniu grupy Trebraruna. Ci, którym niestraszne są słowiańskie legendy, będą mogli przy ognisku wysłuchać historii opowiadaczek i podróżniczek. Pruszczańska Noc Muzeów zostanie zakończona ognistym tańcem z pochodniami. Na gości będzie czekał także poczęstunek. Bilet wstępu na "Płomienną Noc" kosztuje złotówkę. 

Drugą propozycją Pruszcza Gdańskiego jest wizyta w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Od godziny 20 do 23 mieszkańcy będą mogli odwiedzić bibliotekę i wziąć udział m.in. w spotkaniu z Wandą Neumann, aktorką Teatru Wybrzeże i laureatką wielu nagród artystycznych. W programie jest także koncert skrzypaczki Katarzyny Frankowskiej oraz zwiedzanie biblioteki. Odwiedzający będą mogli także dowiedzieć się więcej na temat historii miasta i pójść „Śladami Tożsamości Mieszkańców Pruszcza Gdańskiego. Wstęp jest bezpłatny.

MALBORK

Ciekawe propozycje dla mieszkańców Pomorza ma także Zamek Krzyżacki w Malborku. Od godziny 19:30 do 23 goście za symboliczną złotówkę będą mogli zobaczyć malborski zamek, jakiego do tej pory nie widzieli. Będą mogli zwiedzić m.in. odbudowany kościół Najświętszej Marii Panny, Wielki Refektarz, zamkowe komnaty czy tajemnicze krużganki. Wśród atrakcji przygotowanych dla gości są m.in. skrzydlata zbroja polskiego husarza, szabla oraz koncerz husarski. Ekspozycji towarzyszyć będą zdjęcia współczesnych polskich husarzy.

GNIEW

Mieszkańcy już po raz kolejny będą mogli także wziąć udział w „Gniewskiej Nocy Muzeów”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:30 w gniewskim kościele św. Mikołaja. Program imprezy przewiduje m.in. grę miejską „W ogrodach Sobieskiego” oraz pokaz mody dawnej pod nazwą „Moda w obliczu śmierci” przygotowany przez profesora toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Oprócz tego, na gości będzie czekał także ognisty pokaz teatralny w wykonaniu dzieci z Opalenia. Najaktywniejsi uczestnicy zabawa zostaną nagrodzeni.

Izabela Muczyńska

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe