Szkolny budżet obywatelski. Uczniowie rozdysponują dwieście tysięcy złotych

  • 14.05.2018, 18:12 (aktualizacja 17.05.2018, 15:44)
  • Izabela Muczyńska
Szkolny budżet obywatelski. Uczniowie rozdysponują dwieście tysięcy złotych fot. Tv Tetka

Podziel się:

Oceń:

Urząd Miasta w Tczewie ogłasza nową wersję budżetu obywatelskiego - dla uczniów szkół podstawowych. Swoje propozycje zadań, które będą wykonane na terenie szkoły, mogą zgłaszać wyłącznie uczniowie danej placówki. Całkowity koszt realizacji projektów w jednej szkole nie może przekroczyć 22 222 złotych. Łącznie do dyspozycji jest 200 tysięcy złotych, ale kwota musi zostać rozdzielona pomiędzy 9 publicznych placówek. Uczniowie mogą zgłaszać projekty spełniające wszystkie warunki od 23 do 30 maja.

Czym jest Szkolny Budżet Obywatelski? 

Szkolny Budżet Obywatelski to konkurs adresowany do uczniów dziewięciu publicznych szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie naszego miasta. Daje młodym tczewianom możliwość zaproponowania zmian w wyposażeniu czy wyglądzie szkoły. Propozycje zadań do zrealizowania w ramach budżetu mogą dostarczyć wyłącznie uczniowie danej placówki. Procedurę zgłaszania projektów oraz ich weryfikację ustala indywidualnie dyrekcja szkoły. Projekty, które spełnią warunki ustanowione w regulaminie, zostaną później poddane pod głosowanie uczniów placówki. Mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jakie warunki musi spełnić projekt?

  • Pomysł może dotyczyć wykonania zadań bieżących - takich jak remonty i zakupy - lub mieć charakter inwestycyjny. Wykluczone są projekty, które wymagają pozwolenia na budowę. 
  • Projekt powinien być inwestycją trwałą, dostępną dla wszystkich uczniów i możliwą do zrealizowania w jednym roku budżetowym.
  • Ma być także zgodny z prawem ogólnopolskim oraz lokalnym i powinien uwzględnić miejscowy plan zagospodarowania terenu miasta.
  • Minimalny koszt wykonania zadania, obejmując wszystkie koszty, nie może być niższy niż 500 złotych i wyższy niż 22 222 złotych.
  • Projekt musi być możliwy do realizacji pod względem zarówno technicznym, jak i finansowym. Powinien być też zlokalizowany na terenie należącym do danej placówki szkolnej. 
  • Realizacja inwestycji musi przebiegać w zgodzie z obowiązującymi normami i przepisami, uwzględniając prawa osób trzecich oraz prawo własności.

Cel konkursu

Szkolny budżet obywatelski jest sposobem na pokazanie uczniom, jak wygląda udział w budżecie obywatelskim. Jak mówi Małgorzata Mykowska, celem tego projektu jest także wytłumaczenie, czym w praktyce jest demokracja, bowiem każdy zweryfikowany projekt musi zostać zaakceptowany przez większość uczniów danej placówki. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Harmonogram

Do 22 maja w każdej ze szkół musi się odbyć zebranie dyrektorów i uczniów, podczas którego omówione zostaną zasady przeprowadzenia konkursu. Kolejnym krokiem będzie zgłaszanie swoich projektów przez podopiecznych - wnioski można przesyłać od 23 do 30 maja. Weryfikacja projektów przez dyrekcję szkoły będzie przeprowadzona do 8 czerwca, a lista zaakceptowanych wstępnie projektów zostanie ogłoszona do 11 czerwca. Decydujący głos należy jednak do uczniów, którzy na zakwalifikowane projekty będą mogli głosować od 12 do 22 czerwca. Ostateczne wyniki szkolnego budżetu obywatelskiego muszą zostać ogłoszone do 28 czerwca bieżącego roku.

Izabela Muczyńska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe