Warsztaty, konkurs i recytacje. Pelplin poezją stoi.

  • 05.06.2018, 18:38 (aktualizacja 05.06.2018, 18:52)
  • Barbara Jackiewicz, Radio Tczew
Warsztaty, konkurs i recytacje. Pelplin poezją stoi. fot. Piotr Sakowski / MOK Pelplin

Podziel się:

Oceń:

We wtorek, 5 czerwca, w Pelplinie rozpoczął się XXIII Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba.

Działania w ramach XXIII Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba otworzyły warsztaty dla młodzieży. Od godz. 10.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie trwały kilkugodzinne warsztaty słowa, dykcji, interpretacji, prowadzone przez aktorów Teatru Wybrzeże, Elżbietę Goetel-Dąbkowską i Floriana Staniewskiego oraz muzyka związanego z Teatrem Kuźnia Bracka w Starogardzie Radosława Ciecholewskiego i aktora, instruktora Ireneusza Ciecholewskiego. W zajęciach wzięło udział aż 84 młodych uczestników.

Oficjalne otwarcie Festiwalu odbyło się po południu, o godz. 14.00, w pelplińskim Liceum Ogólnokształcącym. Po nim rozpoczęła się część konkursowa w kategorii recytacje.

W ramach Festiwalu we wtorek, 5 czerwca odbędą się jeszcze dwa ciekawe wydarzenia dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych: 
- o godz. 19.00 w Muzeum Diecezjalnym - koncert w 90.rocznicę powstania Muzeum Diecezjalnego i 25.rocznicę śmierci ks. Janusza St. Pasierba "Ks. Janusz St. Pasierb o sztuce..." - poezja i muzyka. Poezję recytować będzie aktorka Teatru Wybrzeże Elżbieta Goetel, a zagrają lokalni młodzi artyści z Pelplina – Anna Puchowska (gitara) i Jakub Narloch (fortepian). 
- o godz. 20.30 w Ośrodku Kultury "Spotkanie Młodych" z poezją i muzyką. Spotkanie animować będzie grupa teatralna Kuźnia Bracka ze Starogardu. Spotkanie to czas na posiedzenie, przysłowiową kawę, wymianę doświadczeń, posłuchanie muzyki na żywo, wspólne pośpiewanie.  

Z kolei w środę, 6 czerwca, od godz. 9:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbędą się:
- Wykład Marii Wilczek - Prezes Fundacji im. Ks. Janusza St. Pasierba
- Prezentacje konkursowe poezji śpiewanej i programów poetycko- muzycznych
- ok. 12:00 - Program „Pelplin - miasto Ks. Pasierba. 25 lat po śmierci poety” (dla wszystkich uczestników, opiekunów i gości): zwiedzanie katedry, Muzeum Diecezjalnego, Biblioteki Diecezjalnej; spotkanie na cmentarzu przy grobie ks. Pasierba, dla chętnych także wyjście na Górę Jana Pawła II (w dniu 19. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Pelplinie).
- 14:15 - Spotkanie podsumowujące warsztaty i występy (dla chętnych)

XXIII Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba zakończy się KONCERTEM GALOWYM o godz. 16:00, na którym zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia, odbędzie się KONCERT LAUREATÓW oraz Recital poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE z solistką Agatą Bernadt i muzykami (skrzypce, gitara) 

KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE jako inicjatywa artystyczna - wyrosło z pomysłu Agaty Bernadt i Sławka Jankowskiego. Jest propozycją dla tych, którzy czują potrzebę obcowania z poezją. Artyści czerpią z twórczości Jana Twardowskiego, Janusza St. Pasierba, Romana Brandstaetera, Ernesta Bryla, Czesława Miłosza i innych. Programy muzyczno-poetyckie zespołu zachowują prostotę i klarowność przekazu; muzyka i interpretacja służy tekstowi, dodaje przestrzeni, nie dominuje. Konwencja wykonawcza, przypominająca stylistykę piwnic artystycznych, pozwala nawiązać bliski, bardzo osobisty kontakt z Publicznością. Bez względu na wielkość i wnętrze obiektu, wykonawcy zachowują kameralny charakter programu. 

Barbara Jackiewicz, Radio Tczew

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe