Warsztaty, konkurs i recytacje. Pelplin poezją stoi.

  • 5.06.2018, 18:38 (aktualizacja 05.06.2018 18:52)
  • Barbara Jackiewicz, Radio Tczew
Warsztaty, konkurs i recytacje. Pelplin poezją stoi. fot. Piotr Sakowski / MOK Pelplin
Podziel się:
Oceń:
We wtorek, 5 czerwca, w Pelplinie rozpoczął się XXIII Pomorski Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba.

Działania w ramach XXIII Pomorskiego Festiwalu Poetyckiego im. ks. Janusza St. Pasierba otworzyły warsztaty dla młodzieży. Od godz. 10.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie trwały kilkugodzinne warsztaty słowa, dykcji, interpretacji, prowadzone przez aktorów Teatru Wybrzeże, Elżbietę Goetel-Dąbkowską i Floriana Staniewskiego oraz muzyka związanego z Teatrem Kuźnia Bracka w Starogardzie Radosława Ciecholewskiego i aktora, instruktora Ireneusza Ciecholewskiego. W zajęciach wzięło udział aż 84 młodych uczestników.

Oficjalne otwarcie Festiwalu odbyło się po południu, o godz. 14.00, w pelplińskim Liceum Ogólnokształcącym. Po nim rozpoczęła się część konkursowa w kategorii recytacje.

W ramach Festiwalu we wtorek, 5 czerwca odbędą się jeszcze dwa ciekawe wydarzenia dostępne bezpłatnie dla wszystkich chętnych: 
- o godz. 19.00 w Muzeum Diecezjalnym - koncert w 90.rocznicę powstania Muzeum Diecezjalnego i 25.rocznicę śmierci ks. Janusza St. Pasierba "Ks. Janusz St. Pasierb o sztuce..." - poezja i muzyka. Poezję recytować będzie aktorka Teatru Wybrzeże Elżbieta Goetel, a zagrają lokalni młodzi artyści z Pelplina – Anna Puchowska (gitara) i Jakub Narloch (fortepian). 
- o godz. 20.30 w Ośrodku Kultury "Spotkanie Młodych" z poezją i muzyką. Spotkanie animować będzie grupa teatralna Kuźnia Bracka ze Starogardu. Spotkanie to czas na posiedzenie, przysłowiową kawę, wymianę doświadczeń, posłuchanie muzyki na żywo, wspólne pośpiewanie.  

Z kolei w środę, 6 czerwca, od godz. 9:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pelplinie odbędą się:
- Wykład Marii Wilczek - Prezes Fundacji im. Ks. Janusza St. Pasierba
- Prezentacje konkursowe poezji śpiewanej i programów poetycko- muzycznych
- ok. 12:00 - Program „Pelplin - miasto Ks. Pasierba. 25 lat po śmierci poety” (dla wszystkich uczestników, opiekunów i gości): zwiedzanie katedry, Muzeum Diecezjalnego, Biblioteki Diecezjalnej; spotkanie na cmentarzu przy grobie ks. Pasierba, dla chętnych także wyjście na Górę Jana Pawła II (w dniu 19. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Pelplinie).
- 14:15 - Spotkanie podsumowujące warsztaty i występy (dla chętnych)

XXIII Festiwal Poetycki im. ks. Janusza St. Pasierba zakończy się KONCERTEM GALOWYM o godz. 16:00, na którym zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia, odbędzie się KONCERT LAUREATÓW oraz Recital poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE z solistką Agatą Bernadt i muzykami (skrzypce, gitara) 

KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE jako inicjatywa artystyczna - wyrosło z pomysłu Agaty Bernadt i Sławka Jankowskiego. Jest propozycją dla tych, którzy czują potrzebę obcowania z poezją. Artyści czerpią z twórczości Jana Twardowskiego, Janusza St. Pasierba, Romana Brandstaetera, Ernesta Bryla, Czesława Miłosza i innych. Programy muzyczno-poetyckie zespołu zachowują prostotę i klarowność przekazu; muzyka i interpretacja służy tekstowi, dodaje przestrzeni, nie dominuje. Konwencja wykonawcza, przypominająca stylistykę piwnic artystycznych, pozwala nawiązać bliski, bardzo osobisty kontakt z Publicznością. Bez względu na wielkość i wnętrze obiektu, wykonawcy zachowują kameralny charakter programu. 

Barbara Jackiewicz, Radio Tczew

Zdjęcia (2)

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe