RzeczpospoCzyta! IV Ogólnopolska Noc Bibliotek w Tczewie

  • 07.06.2018, 16:15 (aktualizacja 07.06.2018, 16:42)
  • Aleksandra Kęprowska, Marta Irzyk
RzeczpospoCzyta! IV Ogólnopolska Noc Bibliotek w Tczewie fot. MBP Tczew

Podziel się:

Oceń:

Jak w ciekawy sposób spędzić jeden z czerwcowych wieczorów? Tczewska biblioteka ma propozycję. Wystarczy wziąć udział w IV edycji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek już w sobotę, 9 czerwca od 18:00 do 22:00.

 

Naszym gościem był Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, który opowiedział o tym, co będzie się działo podczas tegorocznej edycji. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Strona wydarzenia na FB.

Z uwagi na rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczna odsłona ogólnopolskiej akcji czytelniczej przebiegać będzie pod hasłem: RzeczpospoCzyta! Zapowiada się niezapomniany wieczór wypełniony twórczym poznawaniem polskiej literatury, historii oraz przyrody. A jak dokładnie przedstawia się tegoroczny program Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek w wydaniu tczewskiej książnicy?

Zaczynamy o godzinie 18:00 od wręczenia dyplomów uczestnikom, zainicjowanego przez Fundację Metropolia Dzieci, projektu "Z książką na start" oraz przyznania nagrody Prezydenta Miasta Tczewa za działalność na rzecz kultury.

Godzina 18:30 to pora dla małych i tych nieco starszych wielbicieli popularnych baśni. Historia o przygodach dumnie prężącego się na dwóch nogach kota oraz królewskiej córki pogrążonej w głębokim śnie, na skutek ukłucia wrzecionem, na pewno przypadnie do gustu niejednemu miłośnikowi dziecięcych opowieści. Interesująca będzie również sama forma przekazu. Baśnie o Kocie w butach oraz Śpiącej królewnie zaprezentują zebranym artyści ze Studia Aktorskiej Interpretacji Literatury. Pomiędzy godziną 19:00 a 20:30 uczestnicy Nocy Bibliotek będą mogli wziąć udział w grze bibliotecznej, wzorowanej na popularnych grach terenowych. Zabawa pod hasłem "Biuro detektywistyczne" – odkryj tajemnice biblioteki na pewno pochłonie niejednego poszukiwacza przygód. Będą tajemnicze pokoje a w nich zagadki, rebusy, krzyżówki no i przede wszystkim odpowiedni, właściwy danej tematyce wystrój. Zadaniem osób biorących udział w wieczornych zmaganiach będzie odszyfrowanie hasła głównego, na które złożą się litery zdobyte w poszczególnych pomieszczeniach. Tajemnicza szafa, tajemniczy las, tajemnicza wyspa, tajemniczy peron, tajemniczy szyfr… Zapowiada się noc pełna tajemnic…

Tym samym dotarliśmy do kolejnego, przedostatniego punktu programu, czyli Czytania reżyserowanego w wersji dla dorosłych. O godzinie 20:30 twórczość polskich literatów: Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, w adaptacji i reżyserii Adriana Wiśniewskiego, zaprezentują Anna Bugajska, Martyna Kamińska, Kamil Dominiak, Piotr Janusz oraz Adrian Wiśniewski - artyści reprezentujący studio Aktorskiej Interpretacji Literatury. Hasłem przewodnim tego wyjątkowego spotkania z rodzimą twórczością będą "Pikantne słówka." Przezabawne figury stylistyczne, polscy twórcy-indywidualiści, satyryczne teksty, literackie kabarety, artystyczna bohema – to tylko niewielki wycinek atmosfery tamtych lat. No i oczywiście odrobina pikanterii, pikantność słowa, dwuznaczne porównania oraz sformułowania, które na stałe weszły do języka potocznego, jak choćby stwierdzenie typu "z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz". Zapowiada się pikantny wieczór!

Gdy dorośli zaznajamiać się będą z twórczością Brzechwy, Tuwima, Boya-Żeleńskiego, mali uczestnicy bibliotecznej nocy na pewno nie będą się nudzić. O godzinie 20:30, czyli wraz z rozpoczęciem Czytania reżyserowanego dla dorosłych, rozpocznie się projekcja filmu przygodowego "Tarapaty" w reżyserii Marty Karwowskiej.

Około godziny 21:40, zapraszamy na "Biblioteczny Labirynt", czyli subiektywne zwiedzanie biblioteki z dyrektorem. Noc, spacer bibliotecznymi korytarzami, tajemnice związane z mieszczącym się niegdyś w budynku MBP sądem… W którym miejscu znajdowała się sala rozpraw? Gdzie debatowano nad ostatecznym wyrokiem? Cechy jakiego stylu architektonicznego nosi na sobie zabytkowy budynek tczewskiej książnicy? Czy kiedykolwiek skazano kogoś za czytanie książek zakazanych? Czy ktoś znany odsiadywał w tczewskim więzieniu wyrok za działalność patriotyczną? Jak się okazuje biblioteka w Tczewie skrywa niejeden sekret… A może zamieszkują ją też jakieś duchy?

informacje pochodzą ze strony Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie

 

fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie 

Aleksandra Kęprowska, Marta Irzyk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe