Miedzianka czyli festiwal reportażu w miasteczku, które zniknęło

  • 14.06.2018, 15:59 (aktualizacja 19.06.2018, 12:11)
  • Aleksandra Kęprowska
Miedzianka czyli festiwal reportażu w miasteczku, które zniknęło fot. materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

"Krajobraz opowieści" - pod takim właśnie hasłem odbędzie się druga edycja festiwalu reportażu. Od 24 do 26 sierpnia w Miedziance i okolicach pojawią się znakomici pisarze, a na uczestników będzie czeka czytanie plenerowe, warsztaty, pokazy filmów dokumentalnych i spektakle.

 

Nie było miasteczka. Ale Miedzianka żyje dzięki reportażowi - nie tylko na kartach książki Filipa Springera. Żyje na tablicach informacyjnych ustawionych przez lokalnych aktywistów; żyje na teatralnych deskach - od 2013 roku Miedziankę wystawia Teatr im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze. Po latach do Miedzianki wróciło browarnictwo, a w ostatni weekend sierpnia do Miedzianki wróci reportaż.

www.miedziankafest.pl

Kilka lat temu Miedzianka ożyła dzięki książce Filipa Springera "Miedzianka. historia znikania". W tym roku miasteczko po raz drugi stanie się centrum polskiego reportażu. Filip Springer, Mariusz Szczygieł, Kamil Bałuk, Olga Gitkiewicz, Julianna Jonek, Kinga Kruczek, Włodzimierz Nowak, Martyna Turska i Paweł Nowak odpowiadają za drugą edycję MiedziankaFest. 

W czwartkowej (14 czerwca) Bibliofonii sprawca całego zamieszania, Filip Springer opowiedział nam o planach na tegoroczną edycję festiwalu oraz o zbiórce prowadzonej na portalu wspieram.to. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Zbiórka prowadzona jest na stronie wspieram.to. i już udało się zebrać całą kwotę! Na co zostanie przeznaczona? 

Planujemy zrealizować ten projekt w trzech etapach.

Pierwszy: Włodzimierz Nowak przyjedzie do Miedzianki przed festiwalem. Przez kilka dni będzie wędrował po Rudawach Janowickich i rozmawiał z ich mieszkańcami. Z zebranych historii ułoży swoją opowieść. Pierwsze szkice, rodzaj reportażu pisanego na gorąco, Włodzimierz Nowak przedstawi już drugiego dnia festiwalu, w sobotę przed południem w kościele w Miedziance.  

Drugi: zaprosimy Was do mobilnego Muzeum Migracji zorganizowanego  w przyczepie kempingowej przez Towarzystwo Krajoznawcze "Krajobraz". To właśnie tam będziecie mogli opowiedzieć swoje historie. 

Trzeci: Stworzymy multimedialny reportaż złożony z historii zebranych przez Włodzimierza Nowaka i zespół Muzeum Migracji. Spleciemy głosy mieszkańców Rudaw Janowickich i głosy uczestników festiwalu.

 

 

Aleksandra Kęprowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe