Gedymin Grubba: "Festiwal to moja większa część życia". Po raz 20. w Pelplinie w wakacje królują organy

  • 3.07.2018, 14:07 (aktualizacja 03.07.2018 15:08)
  • Hanna Brzezińska
Gedymin Grubba: "Festiwal to moja większa część życia". Po raz 20. w Pelplinie w wakacje królują organy fot. Barbara Jackiewicz
Podziel się:
Oceń:
Wieczorem 4 lipca w pelplińskiej Katedrze rozpoczyna się XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty odbywać się będą co środę aż do końca wakacji. To uczta nie tylko dla melomanów.

Jubileuszowa edycja Festiwalu to koncerty nie tylko organowe, to także koncerty innych instrumentalistów i wokalistów. Do Pelplina przyjeżdżają muzycy z całego świata, by zagrać muzykę łączącą epoki i kontynenty. W tym roku w ramach Festiwalu odbędzie się łącznie 25 koncertów nie tylko w Pelplinie - w 17 różnych miejscach, na terenie 5 diecezji, z udziałem ok. 50 wykonawców z Polski, Europy i świata.

O szczegółach tegorocznej edycji w naszym studiu opowiadał Gedymin Grubba, organista, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu:

Mamy swoją stałą publiczność i nawet są tacy, którzy od 20 lat są z nami, co cieszy, nobilituje i daje energię na kolejne edycje. (...) To nie jest impreza hermetyczna, zamknięta, każdy - nawet ci, którzy nie znają tej muzyki - warto, by przy okazji odwiedzenia wspaniałej monumentalnej katedry, posłuchał znakomitej muzyki w możliwie najlepszym wydaniu. - Gedymin Grubba, dyrektor Festiwalu

Szczegółowy program koncertów w Pelplinie i koncertów towarzyszących w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej znajdziecie >TUTAJ<. Wstęp na koncerty jest bezpłatny.


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie trwa nieprzerwanie od 1999 roku. Jest jednym z największych przedsięwzięć kulturalnych tego typu w Polsce i Europie oraz najważniejsze wydarzenie tego profilu w Diecezji Pelplińskiej i na całym Kociewiu. W ciągu ostatnich 20 lat w Pelplinie zagrano przeszło 500 koncertów z udziałem ok. 1.500 wykonawców z 30 krajów Europy, państw Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii. Podczas koncertów prezentowana jest muzyka wszystkich epok, a popisy artystów mają charakter solowy, kameralny, wokalny, chóralny i symfoniczny. 

Organizatorem głównym Festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Faure działająca od 2003 roku, a Dyrektorem i pomysłodawcą od początku istnienia jest aktywnie koncertujący na całym świecie organista Gedymin Grubba, który w 2016 roku obchodził 20-lecie pracy artystycznej.

Hanna Brzezińska

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe