Pouczenie zamiast mandatu. Trwa protest policjantów

  • 10.07.2018, 15:07 (aktualizacja 10.07.2018, 17:29)
  • Barbara Jackiewicz
Pouczenie zamiast mandatu. Trwa protest policjantów

Podziel się:

Oceń:

10 lipca w całym kraju rozpoczął się protest policjantów, polegający na rezygnacji z wystawiania mandatów na rzecz pouczeń. Wcześniej mundurowi jeździli oflagowanymi radiowozami. Domagają się m.in. podwyżek.

3 lipca 2018 r. policjanci zrzeszeni w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Policjantów województwa pomorskiego podjęli uchwałę o przystąpieniu do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, w ramach której od 4 lipca jeździli oflagowanymi radiowozami. Teraz akcja zmieniła formę. Mówi Józef Partyka, przewodniczący NSZZ Policjantów województwa pomorskiego:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Rozpoczęliśmy akcję pouczania za drobne wykroczenia, następnie 1 sierpnia tzw. protest włoski, czyli skrupulatne wykonywanie czynności służbowych. - Józef Partyka, NSZZ Policjantów województwa pomorskiego

Stróże prawa mają kilka postulatów, które skierowali do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Chodzi o wzrost uposażeń, domagamy się 650 zł wzrostu płacy dla każdego funkcjonariusza, chcielibyśmy, by Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dotrzymywało obietnic w zakresie L4.

Policjanci chcą też corocznej waloryzacji płac oraz przywrócenia systemu emerytalnego sprzed reformy, która wydłużyła okres służby potrzebny do uzyskania prawa do mundurowej emerytury. Do ogólnopolskiego protestu przyłączyli policjanci z całego Pomorza, w tym także z Tczewa:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Według protestujących do akcji dołączyło około 90% wszystkich pracujących policjantów.

Protest nie jest strajkiem. Policjanci mając do wyboru mandat lub pouczenie, stosują to drugie. Ale nie oznacza to całkowitej rezygnacji z wystawiania mandatów - piraci drogowi czy chuligani nie mogą liczyć na pobłażliwość policji.

Barbara Jackiewicz

Zdjęcia (1)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jacek
Jacek 10.07.2018, 18:12
W sumie tak powinno być zawsze :)

Pozostałe