Teksty, które się nie starzeją. Piosenki Grzegorza Ciechowskiego nareszcie w jednym tomie

  • 23.07.2018, 18:10 (aktualizacja 23.07.2018, 19:53)
  • Marta Irzyk
Teksty, które się nie starzeją. Piosenki Grzegorza Ciechowskiego nareszcie w jednym tomie

Podziel się:

Oceń:

Wszystkie poetyckie teksty piosenek Grzegorza Ciechowskiego, rękopisy i portrety autorstwa Andrzeja Świetlika - tom "Obcy astronom" wydany przez Biuro Literackie to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów Republiki, ale także wszystkich zainteresowanych polską poezją i muzyką rockową. Książka ukazała się 4 lipca, w 35. rocznicę wydania płyty Republiki "Nowe sytuacje".

 

Od subtelnych erotyków po publicystykę, od miłosnych manifestów po awangardę - teksty piosenek Grzegorza Ciechowskiego z pewnością wymykają się łatwym klasyfikacjom. Czy można nazwać je poezją? Obcy astronom pozwala prześledzić pisarską drogę Ciechowskiego i przyjrzeć się zarówno tekstom, które napisał dla Republiki, jak i tym, które powstały na zamówienie.

- Kiedy przeczuwamy, że za dźwiękiem, artykulacją, harmonią, śpiewem kryje się ‚coś więcej’; coś, czego nie potrafimy uchwycić i precyzyjnie opisać, a co chętnie nazwalibyśmy poezją, to chciałoby się chociaż na chwilę przyłapać tę poezję bez ciuchów, sauté. Być może tylko po to, żeby sprawdzić, ile w niej faktycznej literatury. Niniejsza publikacja dobrze służy temu dziełu – rzuca więcej światła na pisarstwo Ciechowskiego, pozwala spojrzeć mu przez ramię na jego warsztat, na jego oryginalny sposób konstruowania struktur piosenkowych, co w języku polskim wcale nie jest łatwą sztuką - tłumaczy Rafał Skonieczny, redaktor tomu, pochodzący z Torunia poeta i muzyk.

Jak powstawał Obcy astronom i czy teksty Ciechowskiego są wciąż aktualne? Posłuchaj rozmowy z Rafałem Skoniecznym (emisja 19 lipca w Bibliofonii):

loadingŁaduję odtwarzacz...

W trakcie wrześniowej Stacji Literatura 23 Biuro Literackie zaplanowało blok wydarzeń przybliżających twórczość Grzegorza Ciechowskiego, w którym udział weźmie m.in. syn artysty - Bruno.

Marta Irzyk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe