Wyłudzenia dotacji na kilkadziesiąt milionów. CBA zatrzymało 8 osób

  • 24.07.2018, 15:21 (aktualizacja 24.07.2018, 16:14)
  • Barbara Jackiewicz
Wyłudzenia dotacji na kilkadziesiąt milionów. CBA zatrzymało 8 osób fot. CBA / www.cba.gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Agenci gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Prokuratury Regionalnej w Gdańsku zatrzymali osiem osób wyłudzających wielomilionowe dotacje.

Do zatrzymań doszło w godzinach porannych we wtorek, 24 lipca 2018 roku. Wśród zatrzymanych jest m.in. Wojciech K., prezes spółki z siedzibą na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz dwoje naukowców z Politechniki Gdańskiej. Zatrzymania związane są ze sprawą dotyczącą nieprawidłowości w funkcjonowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zarządzającej m.in. Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym.

Grupa, działająca na przestrzeni lat 2008-2016, miała dokonywać oszustw wielkiej wartości na szkodę Skarbu Państwa i budżetu Unii Europejskiej poprzez składanie wniosków o dofinansowanie fikcyjnych projektów w NCBR, PARP i w Ministerstwie Rozwoju. Ustalenia CBA wskazują, że grupa wyłudziła lub usiłowała wyłudzić nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Mówi Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Gdańscy funkcjonariusze CBA dokonują przeszukań w kilkunastu mieszkaniach i zabezpieczają dokumenty, dane i nośniki komputerowe.

Zatrzymani przez CBA usłyszą w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku nawet po kilkanaście zarzutów. Łącznie wobec zatrzymanych sformułowano 93 różne zarzuty, w tym wyłudzenie dofinansowania ze Skarbu Państwa oraz funduszy europejskich w wysokości niemal 15 milionów zł oraz usiłowania wyłudzenia dofinansowania na łączną kwotę 41 milionów zł. Czterem spośród zatrzymanych zarzuca się działanie w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wojciech  K., już wcześniej usłyszał zarzuty m.in oszustwa i był zatrzymywany przez CBA. Jak ustalono ze sprawą związana jest także spółka z siedzibą w tzw. raju podatkowym, amerykańskim Delaware, powiązana z Wojciechem K. Funkcjonariusze CBA udaremnili próbę nielegalnego pozyskania blisko 5 mln zł dotacji dla spółki.

Śledztwo prowadzi delegatura CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. 

Barbara Jackiewicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe