Czy w gminie Pelplin powstanie zakład utylizacji odpadów poubojowych? Mieszkańcy protestują

  • 01.08.2018, 12:41 (aktualizacja 02.08.2018, 08:25)
  • Izabela Muczyńska
Czy w gminie Pelplin powstanie zakład utylizacji odpadów poubojowych?… fot. Dariusz Górski/Facebook

Podziel się:

Oceń:

Zakład utylizacji odpadów poubojowych miałby stanąć na pięciohektarowej działce za obwodnicą Pelplina. Mieszkańcy gminy obawiają się jednak utrudnień w ruchu drogowym oraz nieprzyjemnego zapachu, który wydobywałby się z obiektu. Zebrano prawie 600 podpisów pod uwagami dotyczącymi projektu zagospodarowania terenu. O tym, czy projekt zostanie uchwalony, zadecydują radni miejscy.

 

W ubiegłym roku do Urzędu Miejskiego w Pelplinie zgłosił się przedsiębiorca, który zadeklarował chęć wybudowania na terenie gminy zakładu utylizacji odpadów poubojowych. Obiekt miałby stanąć w obrębie geodezyjnym Ropuchy, na obrzeżach gminy Pelplin. Pięciohektarowa działka nr 68/4 mieści się zaledwie dwa kilometry od najbliższych zabudowań. Pomysł ten nie spotkał się jednak z aprobatą mieszkańców, którzy obawiają się nie tylko fetoru, ale także problemów w ruchu drogowym. Mówi Marcin Rulewski, społecznik i założyciel Świadomego Pelplina:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W szczególności mieszkańcy boją się transportu, który będzie odbywał się tutaj naszymi lokalnymi drogami. Boją się tego wzmożonego ruchu, boją się fetoru wydzielającego się z tych samochodów, tego parkingu, na którym te samochody będą stały, much. Powodować może to też zagrożenie w ruchu miejskim - Marcin Rulewski, Świadomy Pelplin 

Mieszkańcy obawiają się także, że w związku z budową zakładu, dynamicznie spadną ceny działek oraz nieruchomości położonych w okolicy obiektu. Na jakim etapie jest inwestycja? Obecnie trwają prace nad planem zagospodarowania feralnego terenu. Po jego opracowaniu Rada Miejska podejmie decyzję o ewentualnym uchwaleniu projektu. Swoje stanowisko w tej sprawie musi przedstawić też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Do 25 lipca mieszkańcy mogli złożyć swoje uwagi co do projektu. W ciągu zaledwie 4 dni Marcinowi Rulewskiemu udało się zdobyć 580 podpisów przeciwników powstania obiektu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Został wniesiony projekt uchwały. Do 25 (lipca -Red.)  można było zgłaszać uwagi do tego projektu. Zgłosiłem taki apel do mieszkańców, którzy są skłonni zbierać podpisy czy podpisać się pod uwagami do projektu. W terminie od 21 do 25 zebraliśmy około 580 podpisów - Marcin Rulewski, Świadomy Pelplin 

Swój sprzeciw wobec budowy zakładu wyraził także Dariusz Górski, były wiceburmistrz Pelplina. Na swoim profilu na Facebooku podkreślił, że obiekt będzie miał negatywny wpływ na środowisko naturalne w gminie Pelplin. Zapowiedział też, że będzie przekonywał radnych miejskich, aby nie podejmowali uchwały o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Izabela Muczyńska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe