Tegoroczny In Memoriam na długo pozostanie w pamięci widzów

  • 24.08.2018, 21:42 (aktualizacja 25.08.2018 00:18)
  • Barbara Jackiewicz
Tegoroczny In Memoriam na długo pozostanie w pamięci widzów fot. Barbara Jackiewicz
Podziel się:
Oceń:
"Nie pytaj o Polskę" w wykonaniu wszystkich artystów występujących w tczewskim amfiteatrze zakończyło dwudniowy In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego.

XVII In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego, w tym roku trwający dwa dni, zakończył się w piątek, 24 sierpnia w tczewskim amfiteatrze mocnym muzycznym akcentem. Finałem koncertu był jeden z najsłynniejszych protest songów, "Nie pytaj o Polskę", który wykonali wszyscy artyści występujący tego dnia przed tczewską publicznością.

W tym roku mocno uległa zmianie formuła festiwalu. Został podzielony na dwa dni.

Pierwszego dnia (czwartek, 23 sierpnia 2018) odbyła się uliczna parada, w której udział wzięli mieszkańcy Tczewa i przyjezdni fani Republiki. Wiele osób przyszła przebrana w kolory Republiki, biały i czarny. Parada przeszła z dziedzińca Fabryki Sztuk ulicami miasta na plac Hallera, zachęcając obserwujących do wspólnej zabawy. Nieco później w Centrum Kultury i Sztuki można było obejrzeć wystawę zatytułowaną "Grzegorz Ciechowski - flagowy muzyk z Tczewa". Najważniejszym punktem programu był koncert finałowy XIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Na scenie wystąpiło aż piętnastu wykonawców, którzy zmierzyli się z repertuarem Ciechowskiego: Absyntia, Daniel Rapacki, Hurrockaine, Hydr, Ikaryzma, Julia Biłek, M3tropolis, Mexyk, Mill Jard, Noże, Pamela & Paula, Shima, Spring Rolls, The Strands i Zolc. Muzyka i teksty Artysty zyskały nowe interpretacje, brzmienia i stylistyki - od delikatnych ballad, przez elektronikę, po post-punkowe i zaskakująco ostre rockowe dźwięki. Przesłuchania trwały ponad dwie godziny. Podczas obrad jury wystąpił młody pianista Wojtek Szczepanik. Jury miało bardzo trudne zadanie - przewodniczący Sławomir Ciesielski (perkusista Republiki) przed ogłoszeniem wyników powiedział, że "wszystkie zespoły zasługują na nagrody", podkreślając wysoki poziom tegorocznego konkursu. Bezkonkurencyjna okazała się nastolatka, Julia Biłek, która wraz z akompaniującym jej Krzysztofem Wojciechowskim oczarowała publiczność swoją interpretacją "Dziewczyny Szamana" i zdobyła aż trzy nagrody, w tym Grand Prix Festiwalu! 

Nagrody w XIII Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:
JULIA BIŁEK - Grand Prix (8000 zł) - Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego
ABSYNTIA - I Miejsce (5000 zł) - Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa
MEXYK - Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska (3000 zł)
PAMELA & PAULA - Nagroda Starosty Tczewskiego (1500 zł)
THE STRANDS - Nagroda Stowarzyszenia "Porozumienie na Plus" (1500 zł)
ZOLC - Nagroda Stowarzyszenia "Gospodarcze Kociewie" (1500 zł)
JULIA BIŁEK - Nagroda Fanklubu "Republika Marzeń" występ podczas Dnia Białej Flagi 2019 w Toruniu, płatny do 1000 zł oraz umieszczenie nagrania na składance CD "Dzień Białej Flagi 2019" wydanej przez Polską Wytwórnię Muzyczną RKDF 
M3TROPOLIS - Nagroda Radia Gdańsk – 10 godzinna sesja nagraniowa w studio rozgłośni
JULIA BIŁEK - Nagroda Tczewskiej Grupy Motocykli Ciężkich "Tornado"
M3TROPOLIS - Nagroda Artura Szuby (możliwość zamówienia gadżetów reklamowych o wartości 1500 zł)

Drugi dzień festiwalu (piątek, 24 sierpnia 2018) odbył się w amfiteatrze im. Grzegorza Ciechowskiego w parku miejskim. Na ten dzień zaplanowano tylko jedną atrakcję - koncert specjalny "Wielki Hipnotyzer" z udziałem laureatów konkursów piosenek Grzegorza Ciechowskiego z poprzednich lat: Michała Sarnowskiego, Małgorzaty Kornas, Michała Saidowskiego, Kociewskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Frantówka” i Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej "Torpeda" oraz polskich gwiazd: Natalii Przybysz, Natalii Nykiel i Igora Herbuta z grupy LemON. Akompaniował im zespół festiwalowy pod dyrekcją Adama Wendta, wybitnego polskiego saksofonisty jazzowego. Wszyscy wykonawcy zaśpiewali piosenki Grzegorza Ciechowskiego, a koncert zakończył protest song "Nie pytaj o Polskę" z repertuaru Obywatela G.C. Utwór pierwotnie znalazł się na płycie "Tak! Tak!" wydanej w 1988 roku. W Tczewie wybrzmiał wymownie wśród powiewających republikańskich biało-czarnych i jednej biało-czerwonej flagi...

O tym koncercie można powiedzieć jedno - pozostawił duży niedosyt, którzy trzeba będzie pielęgnować przez cały rok, do kolejnego In Memoriam.

Barbara Jackiewicz
  • TAGI:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
What
What 25.08.2018, 15:57
Przeciwko czemu protestuje Ciechowski w tym „protest-songu”? Przeciwko pytaniu o Polskę?
pabs
pabs 26.08.2018, 10:06
tekst jest wyznaniem trudnej milosci do naszego kraju
Fan
Fan 26.08.2018, 17:12
To sie zgadza ale na pewno nie jest protest songiem
Widz
Widz 25.08.2018, 08:20
Szkoda, że Przybysz śpiewała z kartki, Kornas z telefonu, a w ostatniej piosence, zabrakło udziału gości, którzy jedynie stali i nie wiedzieli co robić, bo nikt się z nimi piosenką nie podzielił - taki finał. Tak więc koncert zapamiętamy na długo, ech...
Widzka
Widzka 25.08.2018, 11:25
Mogły śpiewać i z kartki, i tak wyszło im znakomicie :)

Pozostałe