Kolejny mural, tym razem w Starogardzie Gdańskim

  • 30.08.2018, 16:23 (aktualizacja 30.08.2018, 17:43)
  • Barbara Jackiewicz
Kolejny mural, tym razem w Starogardzie Gdańskim fot. Magdalena Dalecka / UM Starogard Gd.

Podziel się:

Oceń:

Na osiedlu Kopernika w Starogardzie Gdańskim ukończono prace przy muralu upamiętniającym 100-lecie niepodległości Polski.

W Starogardzie Gdańskim pojawił się nowy mural. Przez dwa tygodnie starogardzcy artyści malowali go na 150 metrach kwadratowych bocznej ściany bloku nr 37 na osiedlu Kopernika. Malowidło jest pełne symboli, w których historia przeplata się ze współczesnością i jest pamiątką roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Są też charakterystyczne elementy starogardzkiej panoramy - kamieniczki i górująca nad nimi wieża Kościoła św. Katarzyny. Za projekt i wykonanie odpowiada artystka i malarka – Magdalena Haras z mężem Adamem Jakubem Harasem oraz przyjaciółmi Józefem Olszynką i Darią "Ruben" Weisbrodt. Jak mówi malarka, przekaz muralu jest bardzo prosty: "Nasza historia, tradycja, kultura jest wartością ponadczasową. Pozwala nam rozumieć współczesność i nas samych, bowiem bez kultury i historii naród nie istnieje"Obraz był wyzwaniem dla autorów, bo chociaż wszyscy artyści mieli już wcześniej styczność z muralami, to żaden z nich nie malował dotąd jeszcze tak wielkiej powierzchni.

O szczegółach mówi Magdalena Dalecka z Wydziału Informacji Społecznej Urzędu Miasta w Starogardzie Gdańskim:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mural na osiedlu Kopernika powstał z inicjatywy starogardzkich artystów. - Magdalena Dalecka, Urząd Miejski w Starogardzie Gdańskim

Malowidło jest pełne symboli, w których historia przeplata się ze współczesnością i jest pamiątką roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jest to dowód, jak utalentowanych artystów mamy w Starogardzie, bo dzieło jest naprawdę piękne, bardzo barwne, zawarte w nim treści poza symboliką patriotyczną nawiązują do życia mieszkańców z okresu 20-lecia międzywojennego (...) Obraz jest wielowątkowy, można go w zasadzie czytać jak książkę. - Magdalena Dalecka, Urząd Miejski w Starogardzie Gdańskim 

Mural nie jest ostatnim, jaki ma powstać w Starogardzie - władze już planują kolejne.

Barbara Jackiewicz

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe