79. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prezydent Duda w Tczewie: Budujmy państwo, które nie będzie wewnętrznie skłócone

  • 01.09.2018, 05:59 (aktualizacja 01.09.2018, 14:19)
  • Marta Irzyk
79. rocznica wybuchu II wojny światowej. Prezydent Duda w Tczewie: Budujmy państwo, które nie będzie wewnętrznie skłócone Fot. Bartosz Listewnik

Podziel się:

Oceń:

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 4.34 - w 1939 roku dokładnie wtedy na miasto spadły pierwsze bomby. W obchodach rocznicy wziął udział prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele rządu, parlamentu, władz samorządowych i duchowieństwa.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Prezydent w swoim przemówieniu podkreślał, że tragedia II wojny światowej dotknęła rzesze ludzi - w ciągu sześciu lat zginęło ok. 60 milionów osób.

- Wydarzenia sprzed 79 lat są bardzo ważną lekcją nie tylko dla Polski, ale dla całego świata - mówił prezydent Andrzej Duda. - Lekcją jak ważna jest jedność, pokój, szacunek między państwami, współdziałanie i przestrzeganie prawa międzynarodowego, które niesie gwarancję pokoju na świecie. Patrzymy na tamten czas i na niepokoje, które są również stosunkowo blisko naszych granic.

Andrzej Duda podkreślił bohaterstwo m.in. kolejarzy i inspektorów celnych, którzy ostrzegli polskich żołnierzy przed Niemcami, co kosztowało ich życie. - Nie wiadomo, gdzie tak naprawdę padły pierwsze strzały: w Tczewie, wcześniej w Szymankowie, czy może jeszcze wcześniej w Kałdowie, ale pierwsze bomby z całą pewnością spadły właśnie tu, w Tczewie.

Nie zabrakło nawiązania do współczesnej sytuacji politycznej. - Budujmy silne państwo, które nie będzie wewnętrznie skłócone, które wyleczy wszystkie swoje choroby, zwłaszcza wyniesione z czasów zniewolenia komunistycznego. Naprawmy to, co zostało zniszczone, budujmy nasz potencjał i bezpieczeństwo z odpowiedzialnością za sprawy kraju i Europy. Chcemy, by Europa była kontynentem, gdzie państwa darzą się wzajemnym szacunkiem.

Całe przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy w Tczewie:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W uroczystości wzięli udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, poseł Kazimierz Smoliński, senator Antoni Szymański i starosta Tadeusz Dzwonkowski. Modlitwę poprowadził ks. biskup Ryszard Kasyna. Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki podkreślił, że miasto nie zamierza się spierać, gdzie padły pierwsze strzały; ważne, by koszmar wojny się nie powtórzył. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Elementem obchodów był apel pamięci.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przed wyjazdem z Tczewa prezydent podszedł do grupy czekających na niego mieszkańców. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Elementem obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej jest także wizyta prezydenta Dudy w Lesie Szpęgawskim, gdzie przed godz. 8 złoży wieniec przy pomniku około 7000 ofiar rozstrzelanych pomiędzy wrześniem 1939 r. a styczniem 1940 r. Z kolei w uroczystościach na Westerplatte wzięli udział premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. 

Marta Irzyk

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marcyś
Marcyś 01.09.2018, 07:55
Dlaczego nikt nie zapytał Andrzeja kiedy most będzie przejezdny? 3/4 wieku po wojnie już...
pyl
pyl 01.09.2018, 20:29
i dlaczego to Niemcy nie finansują odbudowy mostu, skoro to w wyniku ich poczynań most został zniszczony..

Pozostałe