Tczewska Orkiestra zachwyciła Witten

  • 09.09.2018, 09:32 (aktualizacja 09.09.2018, 09:55)
  • Redakcja
Tczewska Orkiestra zachwyciła Witten fot. CKiS
Podziel się:
Oceń:
Pod koniec sierpnia Harcerska Orkiestra Dęta im. Stanisława Moniuszki gościła w mieście partnerskim Tczewa, Witten. Muzycy do wyjazdu przygotowywali się kilka miesięcy.

W Witten Harcerską Orkiestrę Dętą powitał wiceburmistrz Lars König, główny organizator wizyty. Pierwszego dnia harcerze-muzycy z opiekunami i przedstawicielami miasta Witten udali się na miejsce pamięci obozu koncentracyjnego KZ- Außenlager Witten-Annen. Padło tam wiele ważnych słów o historii tego miejsca. Podkreślano wagę dobrych relacji naszych miast partnerskich dla budowania lepszej przyszłości. Podtrzymując refleksyjny nastrój HOD odegrała "Ave Verum" W.A. Mozarta.

Centralnym punktem wyjazdu była niedziela, 25 sierpnia. W sali teatru Saalbau odbył się koncert Harcerskiej Orkiestry Dętej pod batutą Magdaleny Kubickiej-Netki. Występ poprzedziły słowa wstępu wiceburmistrza Witten i dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Joanny Grabowskiej. Frekwencja na koncercie była spora, a mimo to atmosfera pozostała kameralna, a wręcz rodzinna, co sprawiło, że muzykom grało się świetnie. Dodatkowym atutem była świetna akustyka sali. Na otwarcie koncertu Orkiestra zagrała Poloneza z „Pana Tadeusza” Wojciecha Kilara. Były hity światowej muzyki filmowej i popularnej, a nie zabrakło rozrywkowej aranżacji „Prząśniczek” Stanisława Moniuszki. Wyjątkowy charakter koncertu podkreśliło wykonanie przez flecistkę Stellę Vozdanszky, założycielkę szkoły muzycznej w Witten, dwóch utworów przy akompaniamencie tczewskiej Orkiestry. Dzień zakończył się wspólnym ze skautami z Witten ogniskiem, podczas którego śpiewano harcerskie piosenki. Na koniec wszyscy harcerze stworzyli krąg i puścili iskierkę przyjaźni.

Członkowie Orkiestry zwiedzili też Kolonię, ruiny Zamku Hardenstein, popłynęli też w rejs statkiem po rzece Ruhrze.

Harcerze-muzycy pełni wrażeń wrócili do Tczewa, by opowiadać o niesamowitej gościnności oraz prawdziwej trosce o partnerstwo i przyjaźń naszych miast.

„To był ważny dla nas wyjazd, gdyż nie tylko pogłębiliśmy przyjaźń z mieszkańcami Witten, ale także zintegrowaliśmy się bardziej ze sobą, co jest bardzo potrzebne, z punktu widzenia podnoszenia poziomu wykonawczego. Czując, jak pozytywnie to na nas wpływa, snujemy już marzenia o kolejnych wizytach w naszych miastach partnerskich.” – mówi Karol Pieczewski, saksofonista.

„Nie sposób wymienić wszystkich zaangażowanych w przygotowania tego wyjazdu, ale na pewno ogromne podziękowania kierujemy do Pani dyrektor CKiS Joanny Grabowskiej oraz pana wiceburmistrza Witten Larsa Königa, na których spoczywała główna odpowiedzialność. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem organizacji, gościnności i serdeczności. O takie przyjaźnie warto dbać.” – mówi Magdalena Kubicka-Netka, dyrygentka Harcerskiej Orkiestry Dętej.

Redakcja

Zdjęcia (7)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe