Gdzie te "szklane domy"?

  • 10.09.2018, 10:09 (aktualizacja 10.09.2018, 17:52)
  • Redakcja
Gdzie te "szklane domy"? fot. MBP Tczew

Podziel się:

Oceń:

Akcja Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego zgromadziło tczewian w roku obchodów 100-lecia Niepodległości.

W sobotę, 8 września o godz. 11.00 na osiedlu Suchostrzygi przy fontannie odbyło się Narodowe Czytanie.

W tym roku fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego czytał prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. W akcję włączyli się także harcerze, którzy zapraszając do wspólnego czytania rozdawali przechodniom balony, ulotki i słodycze. Dodatkowo w liryczną muzyczną podróż zabrały słuchaczy Weronika Pieczewska (skrzypce) i Anna Pieczewska (wiolonczela). Podczas czytania był także quiz historyczny dotyczący Niepodległej. Wśród czytających była także młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych, Technikum Mechanicznego i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Było dostojnie, majestatycznie chwilami bardzo wesoło. Na zakończenie imprezy wszyscy otrzymali pamiątkowy stempel Narodowego Czytania. Mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Krzysztof Korda:

loadingŁaduję odtwarzacz...

W Tczewie prezentowane były fragmenty oryginału "Przedwiośnia" Żeromskiego, nie zaś wersji zredagowanej na potrzeby Narodowego Czytania. Zachęcanie czytelników w różnym wieku do sięgnięcia po książkę na tym się nie kończy - w oczekiwaniu na kolejne Narodowe Czytanie zawsze można wybrać się do wypożyczalni - drzwi tczewskich bibliotek są otwarte przez cały rok.


Akcja „Narodowe Czytanie” jest organizowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski od 2012. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości doskonale skomponowała się z tegorocznym wyborem literackim. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to książka w doskonały sposób ilustrująca zawiłość polskich losów, ich specyfikę, kontrastowość, bolesność doświadczeń. To powieść pytań trudnych, ale wciąż aktualnych, „pytań, na które nadal należy szukać odpowiedzi”. To wreszcie utwór na wskroś polski, przesycony melancholią, rozczarowaniem, bezsilnością, odwołujący się do powszechnego pesymizmu narodowego, utwór symboliczny, wieloznaczny, dopuszczający różnorakie interpretacje.

Redakcja

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe