Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 01:10
Reklama Przekaż 1,5 % podatku dla Ewy Misztal
Reklama

Gdzie te "szklane domy"?

Akcja Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego zgromadziło tczewian w roku obchodów 100-lecia Niepodległości.
Gdzie te "szklane domy"?

Autor: fot. MBP Tczew

W sobotę, 8 września o godz. 11.00 na osiedlu Suchostrzygi przy fontannie odbyło się Narodowe Czytanie.

W tym roku fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego czytał prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. W akcję włączyli się także harcerze, którzy zapraszając do wspólnego czytania rozdawali przechodniom balony, ulotki i słodycze. Dodatkowo w liryczną muzyczną podróż zabrały słuchaczy Weronika Pieczewska (skrzypce) i Anna Pieczewska (wiolonczela). Podczas czytania był także quiz historyczny dotyczący Niepodległej. Wśród czytających była także młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych, Technikum Mechanicznego i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Było dostojnie, majestatycznie chwilami bardzo wesoło. Na zakończenie imprezy wszyscy otrzymali pamiątkowy stempel Narodowego Czytania. Mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, Krzysztof Korda:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

W Tczewie prezentowane były fragmenty oryginału "Przedwiośnia" Żeromskiego, nie zaś wersji zredagowanej na potrzeby Narodowego Czytania. Zachęcanie czytelników w różnym wieku do sięgnięcia po książkę na tym się nie kończy - w oczekiwaniu na kolejne Narodowe Czytanie zawsze można wybrać się do wypożyczalni - drzwi tczewskich bibliotek są otwarte przez cały rok.


Akcja „Narodowe Czytanie” jest organizowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski od 2012. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości doskonale skomponowała się z tegorocznym wyborem literackim. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to książka w doskonały sposób ilustrująca zawiłość polskich losów, ich specyfikę, kontrastowość, bolesność doświadczeń. To powieść pytań trudnych, ale wciąż aktualnych, „pytań, na które nadal należy szukać odpowiedzi”. To wreszcie utwór na wskroś polski, przesycony melancholią, rozczarowaniem, bezsilnością, odwołujący się do powszechnego pesymizmu narodowego, utwór symboliczny, wieloznaczny, dopuszczający różnorakie interpretacje.


fot. MBP Tczew

fot. MBP Tczew

fot. MBP Tczew

fot. MBP Tczew

fot. MBP Tczew

fot. MBP Tczew

fot. MBP Tczew

fot. MBP Tczew


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama