Żeby wszystkim było MIŁO!

  • 17.09.2018, 09:15 (aktualizacja 17.09.2018, 15:37)
  • Barbara Jackiewicz
Żeby wszystkim było MIŁO! fot. Barbara Jackiewicz

Podziel się:

Oceń:

W Tczewie ruszyła kampania MIŁO 2018 organizowana co roku w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. To propozycja nie tylko dla rowerzystów.

W niedzielę, 16 września, rodzinnym rajdem do Swarożyna i nocnym świetlikiem po Tczewie rozpoczął się Tydzień Mobilności Aktywnej. W Tczewie od kilku lat odbywa się pod hasłem MIŁO! W poniedziałek w godzinach porannych w okolicach Placu Piłsudskiego na rowerzystów dojeżdżających do pracy czy szkoły czekały kanapkowe pakiety z drugim śniadaniem.

O co chodzi w akcji MIŁO! wyjaśnia Anna Kruszyńska z Tczewskiej Inicjatywy Rowerowej:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zachęcamy do tego, aby korzystać z alternatywnych środków transportu (...) Na rowery, na nogi, na hulajnogi! - Anna Kruszyńska, TIR

We wtorkowy poranek (18 września) przy dworcu PKP na pieszych korzystających z komunikacji zbiorowej czekać będzie gorąca kawa. W środę (19 września) Dawny Tczew zaprasza na historyczno-rowerową grę miejską, której zasady przybliża Łukasz Brządkowski:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zabytki można zwiedzać także na rowerze (...) Każda osoba przed danym zabytkiem zrobi sobie tzw. seflie - Łukasz Brządkowski, Dawny Tczew

Rowerowa gra miejska rozpocznie się o 17:30. Na Facebookowym profilu Dawnego Tczewa w środę opublikowane zostaną miejsca, w których trzeba będzie sfotografować siebie na rowerze (selfie). Po zaliczeniu wszystkich pięciu punktów na mapie, organizatorzy czekają z upominkami w bazie przy Tczewskim Centrum Sportu i Rekreacji.

A to nie wszystko, akcja organizowana przez Stowarzyszenie Tczewska Inicjatywa Rowerowa z wieloma partnerami, rozrasta się z roku na rok:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Jak wyglądają kolejne MIŁE dni w Tczewie? Czwartkowy poranek należeć będzie do rowerowej dziecięcej masy krytycznej, którą po raz pierwszy na Pomorzu organizują Tczewscy Kurierzy Rowerowi ze Szkołą Podstawową nr 12. Z kolei po południu zapraszamy na panel dyskusyjny "O bezpieczeństwie dzieci wokół szkół", na którym będą omawiane wyniki raportu przeprowadzonego przez Tczewskich Kurierów Rowerowych jaki powstał przy okazji prowadzonej przez nich nauki jazdy na rowerze w tczewskich szkołach podstawowych. Piątek, 21 września to Park(ing) Day - wspólnie z Warsztatem na Patencie i Restauracją „YOU” Plac Hallera na Starówce zamieni się w przestrzeń przyjazną pieszym. Park(ing) Day to rodzaj happeningu mający na celu pokazanie, jak inaczej można wykorzystać przestrzeń publiczną niż tylko na miejsca parkingowe dla samochodów.

Kampanie MIŁO! zwieńczy w sobotę, 22 września Piknik Mobilności Aktywnej na Kanonce. O godz. 10:00 (rejestracja od godz. 9:30) z ul. Warsztatowej wyjedzie XII przejazd rowerowy z okazji Dnia bez samochodu. Trasa przejazdu liczy niecałe 6 km i wiedzie z ulicy Warsztatowej przez Wojska Polskiego, Jedności Narodu, Gdańską i dalej  Aleją Solidarności, ulicą Armii Krajowej, Żwirki, Aleją Kociewską, ulicą Jagiellońską, Wojska Polskiego do mety na Warsztatowej, gdzie o 10:30 rozpocznie się  Piknik Mobilności Aktywnej. W programie:
- konkurencje rowerowe przygotowane przez Tczewskie Centrum Sportu i Rekreacji
- pokazowe mecze piłki nożnej przygotowane przez Akademię Piłkarską Mateusza Brzozowskiego Tczew
- lekcja pilates na macie przygotowana przez Pilates Studio Aleksandra Czapiewska
- darmowe przejazdy rowerem typu Cargo (rodzinny / towarowy) dzięki Tczewskim Kurierom Rowerowym
- polo na rowerze? czemu nie! „Bike Polo” organizowane przez Tczewskich Kurierów Rowerowych
- strefa animacyjna dla najmłodszych przygotowana przez Przedszkole artystyczno-językowe Pan Słonik i Pan Słonik 2 z Tczewa
- stoisko Salonu Rowerowego Kołodziej - Tczewianie i Tczewianki będą mogli zadbać o swoje jednoślady za darmo!

Dodatkowo wręczone zostaną nagrody w konkursie plastycznym „Tczewskie przedszkolaki na rowery” oraz konkursie „Rowerem do pracy”. Nie możecie tam być? Będziecie mogli słuchać na żywo relacji z naszego mobilnego studia Radia Tczew!

A do tego MIŁE patrole Straży Miejskiej w Tczewie w ramach całego tygodnia czyli edukacja rowerzystów w zakresie prawidłowego wyposażenia roweru oraz uświadamianie kierowców o zaletach chodzenia pieszo, jazdy rowerem oraz autobusem, a także darmowe MIŁE przeglądy rowerowe oraz drobne naprawy w mobilnym warsztacie Salonu Rowerowego Kołodziej (17-19 września, godz. 14-18 szukajcie namiotu na deptaku pod dworcem tczewskim, 20-21 września, godz. 14-18 pod Urzędem Miejskim, a 22 września od godz. 10:00 na Kanonce).

Szczegóły akcji MIŁO! czyli tczewskich obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Dnia bez Samochodu znajdziecie na Facebooku.

Barbara Jackiewicz

Zdjęcia (3)


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ja
ja 18.09.2018, 10:15
Jestem ciekawa gdzie wylądują puste opakowania ...może troszkę ekologii...gdzie one powinny być wyrzucone :)
Ewa
Ewa 18.09.2018, 12:36
To chyba oczywiste, że śmieci wyrzuca się do kosza na śmieci :)

Pozostałe