Proces prezydenta Pobłockiego. Wniosek o zmianę sędziego i pierwsze zeznania [AKTUALIZACJA]

  • 28.09.2018, 12:38 (aktualizacja 14.01.2019, 19:46)
  • Marta Irzyk, Paweł Ickiewicz
Proces prezydenta Pobłockiego. Wniosek o zmianę sędziego i pierwsze zeznania… 28 września został przesłuchany oskarżyciel posiłkowy. Oskarżony Mirosław Pobłocki odmówił wyjaśnień

Podziel się:

Oceń:

Podczas kolejnej rozprawy w procesie dotyczącym przekroczenia uprawnień i złamania ustawy o ochronie danych osobowych prezydent Mirosław Pobłocki złożył wniosek o zmianę sędziego. Obrona argumentuje, że w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Malborku orzeka również małżonek prokurator, która sporządziła akt oskarżenia w sprawie. 28 września przesłuchano także oskarżyciela posiłkowego i pierwszego świadka.

 

Złożony wniosek dotyczy wyłączenia z orzekania w tej sprawie wszystkich malborskich sędziów. Rozpatrzy go Sąd Okręgowy w Gdańsku. Autorka aktu oskarżenia, prokurator Barbara Iwanowska, której mąż jest sędzią Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Malborku, uznaje wniosek za bezzasadny:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mecenas Joanna Grodzicka, obrończyni Mirosława Pobłockiego, podkreśla, że powiązania prokurator z jednym z sędziów mogą rzutować na bezstronność całego postępowania.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Dlaczego wniosek o zmianę sędziego został złożony dopiero po dwóch miesiącach procesu?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Z kolei Marcin Miszkiewicz, pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego, podkreśla, że działania oskarżonego i obrony to gra na czas.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Sędzia zdecydował, że mimo złożonego wniosku o wyłączenie malborskich sędziów, rozpocznie się przewód sądowy. Mirosław Pobłocki odmówił składania wyjaśnień do czasu rozpatrzenia wniosku przez Sąd Okręgowy w Gdańsku. Odczytano jednak zeznania złożone przez prezydenta w prokuraturze, w których mówił między innymi, że przekazane przez niego nagrania były dowodem popełnienia przestępstwa zniesławienia. Akcję plakatową łączy z polityczną zemstą jednego z radnych.

W piątek przesłuchano oskarżyciela posiłkowego, czyli osobę, która miała rozwieszać plakaty z napisem "władza się wyżywi" i której wizerunek utrwalony został na miejskim monitoringu. 

- Nie jestem przeciwnikiem prezydenta Pobłockiego - mówił oskarżyciel posiłkowy. - Jestem obserwatorem życia publicznego w Tczewie, nie pełnię żadnej funkcji publicznej. Na nagraniu, które prezydent przekazał prezesom spółek, widać, jak wysiadam z samochodu i coś niosę, kieruję się w stronę rynku i przechodzę obok słupa ogłoszeniowego. O tym, że mój wizerunek jest na nagraniu, dowiedziałem się z pisma procesowego. W oparciu m.in. o zeznania świadków potwierdzam, że to ja jestem na nagraniu.

- Wszyscy wiedzieli, kto stoi za akcją plakatową - zeznał z kolei jeden z byłych prezesów miejskich spółek, którego wizerunek pojawił się na plakacie. - Nagranie z monitoringu otrzymałem od mecenas Grodzickiej, to ona przygotowała materiał dowodowy. Nie zabiegałem o zabezpieczenie monitoringu. 

Kolejna rozprawa została wyznaczona na 23 listopada. Prezydentowi Mirosławowi Pobłockiemu grozi maksymalnie do 3 lat więzienia. 

O sprawie czytaj również TUTAJ.

 

AKTUALIZACJA 14.01.2019

Przed Sądem Rejonowym w Malborku w piątek, 11 stycznia, odbyła się kolejna rozprawa w procesie prezydenta Tczewa Mirosława Pobłockiego w związku z tzw. “aferą plakatową”. Jak podaje serwis tczew.naszemiasto na posiedzeniu zeznawali kolejni świadkowie między innymi komendant Straży Miejskiej oraz były radny Zbigniew U. Prezydent oskarżony jest o przekroczenie uprawnień i naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych w postaci przekazania nagrań z miejskiego monitoringu z pominięciem Policji osobom do tego nieuprawnionym. Zeznania świadka zostały przerwane i będą kontynuowane na kolejnej rozprawie, zaplanowanej na 15 lutego. Wówczas Sąd chce przesłuchać trzech kolejnych świadków. 

Marta Irzyk, Paweł Ickiewicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe