21 października wybierzemy władze samorządowe [PRZEWODNIK]

 • 05.10.2018, 00:00 (aktualizacja 21.10.2018, 23:33)
 • Redakcja
21 października wybierzemy władze samorządowe [PRZEWODNIK]

Podziel się:

Oceń:

W niedzielę, 21 października w godz. od 7:00 do 21:00, wybieramy radnych do rad gminnych, powiatowych, do sejmików samorządowych oraz włodarzy miast i gmin. Przed mieszkańcami czas podejmowania trudnych decyzji - komu zaufać, w czyje ręce powierzyć kolejne 4 lata zarządzania naszym miejscem zamieszkania, czyj program wyborczy jest realny i konstruktywny, a który to tylko czcze obietnice.

Miasto Tczew

Tczewianie głosować będą w 28 obwodach wyborczych (w tym w 3 zamkniętych – w szpitalach). Na 25 obwodów stałych 13 jest przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

WAŻNE! Osoby niepełnosprawne w dniu wyborów mogą skorzystać z transportu samochodem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych i pomocy pracowników Urzędu Miejskiego (tj. zniesienia wózka inwalidzkiego z mieszkania, wniesieniu wózka inwalidzkiego do mieszkania, sprowadzenia z wyższych pięter budynku osób poruszających się o kulach) do siedziby obwodowej komisji wyborczej, ale taką potrzebę muszą zgłosić do Urzędu Miejskiego w Tczewie najpóźniej do piątku, 19 października br. do godz. 14:00 (tel. 58 77 59 309 lub 58 77 59 307). W dniu wyborów niepełnosprawni wyborcy też mogą zgłaszać telefonicznie (tel. 798 145 256) konieczność transportu bezpośrednio do kierowcy pojazdu w godz. 12:00-15:00 i 17:00-20:00, ale o dotarcie z mieszkania do auta musi zadbać rodzina lub sąsiedzi. 

Każdy wyborca otrzyma cztery białe karty do głosowania:

 • do rady miejskiej - nazwiska kandydatów na szarym tle
 • do rady powiatu - nazwiska kandydatów na żółtym tle
 • do sejmiku województwa pomorskiego - nazwiska kandydatów na niebieskim tle
 • na prezydenta Tczewa - nazwiska kandydatów na różowym tle

Każdy wyborca odda jeden głos na każdą kartę stawiając X przy nazwisku wybranego przez siebie kandydata.

Jest sześcioro kandydatów na Prezydenta Tczewa (wg nazwisk w porządku alfabetycznym):

 1. Marcin Chełstowski (28 lat) KWW #TNP
 2. Wojciech Drzeżdżon (48 lat) KW Stowarzyszenie Inicjatywa Samorządowa
 3. Tadeusz Dzwonkowski (56 lat) KW Prawo i Sprawiedliwość
 4. Iwona Nitza (45 lat) Koalicyjny KW Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska
 5. Mirosław Pobłocki (56 lat) KW Porozumienie Na Plus
 6. Zbigniew Urban (49 lat) KWW Świadomy Tczew

Do Rady Miasta Tczewa uprawnieni mieszkańcy (45 358 osób na 55 843 mieszkańców) łącznie wybiorą 23 radnych spośród 164 kandydatów zgłoszonych w czterech okręgach wyborczych:

 1. okręg 1 - osiedle Staszica, Zatorze, Stare Miasto (8 997 wyborców, 5 mandatów radnych) - 42 kandydatów
 2. okręg 2 - osiedle Czyżykowo, Za Parkiem, Bema, Kolejarz, Górki (10 743 wyborców, 5 mandatów radnych) - 38 kandydatów
 3. okręg 3 - osiedle Nowe Miasto, Garnuszewskiego, część ul. Wojska Polskiego (9 268 wyborców, 5 mandatów radnych) - 35 kandydatów
 4. okręg 4 - osiedle Bajkowe, Prątnica, Suchostrzygi (16 350 wyborców, 8 mandatów radnych) - 49 kandydatów

Aby poznać nazwiska kandydatów na radnych z danego okręgu oraz komitetu, najlepiej najpierw sprawdzić, do którego okręgu jesteśmy przypisani, a następnie sprawdzić listy wyborcze. Wszystko to można zrobić korzystając z tego linku.

23 członków Rady Powiatu Tczewskiego wybiorą mieszkańcy całego powiatu tczewskiego podzieleni na pięć okręgów. Łącznie 121 kandydatów zgłosiły cztery komitety wyborcze: Koalicyjny KW Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Porozumienia Na Plus oraz KW Stowarzyszenie Inicjatywa Samorządowa. Nazwiska wszystkich kandydatów na radnych powiatowych z podziałem na komitety i okręgi znajdziecie korzystając z tego linku.

Do Sejmiku Województwa Pomorskiego w okręgu nr 5 obejmującym powiat tczewski, nowodworski, malborski, sztumski i kwidzyński wybieramy 5 radnych, a do wyboru mamy 55 osób z 8 komitetów - szczegóły znajdziecie w tym linku.

Gmina Tczew

Mieszkańcy gminy wiejskiej Tczew wybierać będą Wójta (zamiast Prezydenta) oraz członków Rady Gminy (zamiast Rady Miejskiej).

Kandydatów na Wójta jest czterech:

 1. Krzysztof Augustyniak (56 lat) KWW Uczciwa Gmina Tczew
 2. Henryk Bzowski (64 lata) KWW Henryka Brozwskiego
 3. Łukasz Kowalski (40 lat) KW Prawo i Sprawiedliwość
 4. Roman Rezmerowski (61 lat) KWW Porozumienie Dla Gminy

A kolei do Rady Gminy Tczew wyborcy z każdego z 15 okręgów wyborczych wybierają po jednym radnym spośród kandydatów. Łącznie do Rady Gminy wejdzie 15 osób. Aby sprawdzić, do którego okręgu należymy oraz ilu i jakich mamy kandydatów do wyboru, wystarczy sprawdzić ten link.

 

Wszystko o wyborach samorządowych: wybory2018.pkw.gov.pl

Redakcja

Zdjęcia (1)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
e
e 15.10.2018, 10:42
Wczoraj na ulicy Sambora mniej więcej o godzinie 13:00 po naszych domach chodził Bartosz Paprot z Komitetu Wyborczego Świadomy Tczew i rozpowiadał ludziom, że nie warto głosować na Mirosława Pobłockiego, gdyż ten trafi po wyborach do więzienia. Mieszkańcy są tymi kłamstwami zbulwersowani. Apelujem by tego nie robić, niech Świadomy Tczew nie zniża się do poziomu dna.

Pozostałe