Wybory samorządowe - WYNIKI [AKTUALIZACJA]

  • 21.10.2018, 22:48 (aktualizacja 30.10.2018, 18:33)
  • Redakcja
Wybory samorządowe - WYNIKI [AKTUALIZACJA]

Podziel się:

Oceń:

Po pierwszej turze wyborów samorządowych wiadomo, że 4 listopada ponownie pójdziemy do głosowania. W drugiej turze wybierzemy prezydenta miasta, a także wójta gminy Tczew. Przypominamy, że po podliczeniu głosów, zmierzą się: obecnie sprawujący urząd prezydenta Mirosław Pobłocki z Porozumienia na Plus, który uzyskał wynik 42,14% głosów oraz dotychczasowy starosta Tadeusz Dzwonkowski z Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 22,82%. W przypadku głosowania na wójta gminy Tczew będziemy wybierać obecnie sprawującego to stanowisko Romana Rezmerowskiego, który uzyskał blisko 32% głosów lub Krzysztofa Augustyniaka, który zdobył 33 procentowe poparcie. Na oficjalne wyniki końcowe I tury wyborów samorządowych trzeba będzie poczekać nawet do środy, 24 października.

 

AKTUALIZACJA - 23 PAŹDZIERNIKA 14:00

We wtorek, 23 października podano oficjalne wyniki wyborów do Rady Powiatu Tczewskiego:

Okręg wyborczy nr 1:
Kulas Jan (Koalicja Obywatelska) - 1307
Smoliński Stanisław (Prawo i Sprawiedliwość) - 1339
Makać Gabriela (Porozumienie na Plus) - 736
Kajzer Tomasz (PnP) - 789
Sosnowski Witold (Inicjatywa Samorządowa) - 780

Okręg wyborczy nr 2:
Kucharek Adam (KO) - 927
Kamińska Barbara (PiS) - 1720
Studeny Jiří (PiS) - 319
Korda Krzysztof (PnP) - 1541
Gajewska Alicja (PnP) - 635
Demski Andrzej (PnP) - 613
Antczak Grażyna (IS) - 699

Okręg wyborczy nr 3:
Tomaszewska Wiesława (KO) - 507
Kotlenga Tomasz (PiS) - 610
Taraszkiewicz-Gurzyńska (PnP) - 483
Badziong Bogdan (IS) - 538

Okręg wyborczy nr 4:
Modrzejewski Marek (KO) - 860
Zgoda Zbigniew (PiS) - 771 
Łaga Piotr (IS) - 845

Okręg wyborczy nr 5:
Pawlusek Waldemar (KO) - 1209
Małecki Roman (PiS) - 683
Odya Piotr (PnP) - 1057
Godlewski Dariusz (IS) - 866

Gmina Pszczółki ma najmłodszego wójta w Polsce. 26-letni Maciej Urbanek reprezentujący swój komitet wyborczy, pokonał rywali z PiS i PSL, zdobywając blisko 70-procentowe poparcie.


AKTUALIZACJA 15:00 

Wyniki głosowania do Rady Miejskiej Tczewie

Okręg nr 1:

Krzysztof Misiewicz (Porozumienie n Plus) - 375 głosów
Bożena Chylicka (PnP) – 310 głosów
Józef Cichon (Prawo i Sprawiedliwość) – 304 głosy
Michał Ciesielski (Inicjatywa Samorządowa) – 334 głosy
Iwona Nitza (Koalicja Obywatelska) – 451 głosów

Okręg nr 2:

Kazimierz Mokwa (PnP) – 715 głosów
Tomasz Tobiański (PnP) – 556 głosów
Tadeusz Dzwonkowski (PiS) – 959 głosów
Łukasz Brządkowski  (IS) – 408 głosów
Brygida Genca (KO) – 365 głosów

Okręg nr 3:

Mirosław Pobłocki (PnP) – 701 głosów
Maciej Skiberowski (PnP) – 199 głosów
Ewa Ziółek-Radziszewska (PiS) – 170 głosów
Mieczysław Matysiak (PiS) – 416 głosów
Wojciech Borzyszkowski  (KO) – 344 głosy

Okręg nr 4:

Gertruda Pierzynowska (PnP) – 724 głosy
Zenon Drewa (PnP) – 678 głosów
Kazimierz Ickiewicz (PnP) – 637 głosów
Krystian Cieśnik (PnP) – 309 głosów
Piotr Antczak (PiS) – 786 głosów
Wojciech Korda (PiS) – 472 głosy
Roman Kucharski (KO) – 553 głosy
Marcin Kussowski (IS) – 373 głosy.

Kandydatów na miejskich radnych wystawiło 6 komitetów wyborczych:

- Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma .Nowoczesna Koalicja Obywatelska
- KW Prawo i Sprawiedliwość
- KW Porozumienie na Plus
- KW Stowarzyszenie Inicjatywa Samorządowa
- KWW Świadomy Tczew
- KWW #TNP.

O 23 miejsca w Radzie Miejskiej w Tczewie walczyło 164 kandydatów, czyli 7 osób na jeden mandat.

 

AKTUALIZACJA 11:00

W Radzie Gminy sporo się zmieni - mandaty obroniło tylko pięcioro radnych z poprzedniej kadencji. W skład Rady Gminy Tczew na kadencję 2018-2023 wejdzie sześcioro radnych z komitetu Uczciwa Gmina Tczew, pięcioro z Porozumienia dla Gminy, oraz radni z komitetów Anny Siwiak, Iwony Kończyńskiej, Porozumienie na Plus, a także Niezależny Roman Wendt.

Druga tura odbędzie się też w gminie Gniew. O stanowisko burmistrza nadal będą się ubiegać Adam Klimczak, który zdobył prawie 30% głosów i Maciej Czarnecki z wynikiem 26%.

Druga tura odbędzie się także w Pelplinie, gdzie najwięcej głosów uzyskał obecny przewodniczący Rady Miasta i Gminy, Mirosław Chyła, a drugie miejsce należy do obecnego pełniącego obowiązki burmistrza Tomasza Czerwińskiego.

Dodajmy, że frekwencja w wyborach samorządowych w województwie pomorskim wynosiła 54,08%. W powiecie tczewskim zagłosowało 49,9% uprawnionych do tego mieszkańców.

 

AKTUALIZACJA 10:00

W Skarszewach nieoficjalnie wygrał Jacek Pauli. W Morzeszczynie na stanowisku wójta pozostanie Piotr Laniecki, w Pszczółkach Maciej Urbanek. W Malborku burmistrzem nadal będzie Marek Charzewski.

W Pruszczu Gdańskim burmistrzem z aż 84 procentowym poparciem został wybrany Janusz Wróbel, z kolei wójtem została Magdalena Kołodziejczyk, uzyskując wynik 59% głosów.

W Starogardzie Gdańskim prezydentem pozostanie Janusz Stankowiak. Druga tura odbędzie się w przypadku gminy - o  fotel wójta będzie się ubiegała Magdalena Forc - Cherek oraz Krzysztof Trawicki.

Burmistrzem Kwidzyna z ponad 57-procentowym poparciem pozostanie Andrzej Krzysztofiak.   

 

AKTUALIZACJA 9:00

W Gdyni pewnie wygrał obecny prezydent Wojciech Szczurek, który uzyskał 70% głosów. W Sopocie podobnie - wygrywa Jacek Karnowski z ponad 54 procentowym poparciem. W Gdańsku przeprowadzona zostanie druga tura - według sondażu exit poll Paweł Adamowicz zdobył 36,7 proc. poparcia, a Kacper Płażyński 32,3 proc.

 


NIEDZIELA GODZ. 21:00

W tym roku prawdopodobnie do urn poszła rekordowa liczba obywateli - o godz. 17:00 frekwencja w Tczewie wyniosła ok. 38%, w Gdańsku nieco ponad 43% (średnia w województwie pomorskim - 42,52%, w skali kraju - 41,65%). Wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza w ostatnim niedzielnym komunikacie potwierdziła, że te wybory samorządowe będą frekwencyjnym rekordem - przeszło 50% w skali kraju.

W powiecie tczewskim frekwencja na godz. 17 wyniosła średnio 38,91%, a najbardziej zaangażowani byli wyborcy z gminy wiejskiej Tczew - 43,96%. Najniższa frekwencja była w gminie Morzeszczyn 29,54%. 

Wciąż czekamy na oficjalne dane dotyczące frekwencji.

Nie obyło się bez problemów

Niewłaściwe karty do głosowania wydano w obwodzie wyborczym nr 34 w Słupsku. Po około 1,5 godziny zorientowano się o pomyłce, ale nie wpłynęła ona na przedłużenie ciszy wyborczej.

W całym kraju wystąpiły problemy z listami wyborców, którzy wcześniej (termin minął 16.10.2018) próbowali dopisać się do spisu wyborców przez ePUAP. 

Do godz. 16:00 w wyborczą niedzielę policja odnotowała w skali kraju 595 incydentów związanych z wyborami. Większość z nich (559) to wykroczenia opisane w kodeksie wykroczeń i kodeksie wyborczym, najczęściej usuwanie ogłoszeń wyborczych oraz niedozwolona agitacja. Były też incydenty wyrzucenia kart wyborczych lub próby ich wynoszenia z lokali wyborczych. W pilnowanie porządku i zapewnianie bezpieczeństwa zaangażowanych było ponad 41 tys. funkcjonariuszy policji.

Tuż przed godz. 21:00 do PKW zgłaszano przypadki osób czekających poza lokalami wyborczymi na wejście do środka i oddanie głosu - kolejki sięgały poza lokale wyborcze. Takie sytuacje zdarzyły się w siedmiu komisjach w Warszawie. W pozostałych miejscowościach nie stwierdzono takich problemów.

W Tczewie wybory przebiegały bez incydentów.

Czekamy na oficjalne wyniki

Wstępne wyniki wg badania exit poll wskazują, że w Gdańsku za dwa tygodnie odbędzie się druga tura wyborów na prezydenta miasta między Pawłem Adamowiczem (ok. 36% głosów) a Kacprem Płażyńskim (ok. 32%). Trzeci wynik (ok. 25%) uzyskał Jarosław Wałęsa, który w II turze ma poprzeć Adamowicza.

Podobna sytuacja będzie w Wejherowie - w dogrywce spotkają się obecny prezydent Krzysztof Hildebrandt i Tomir Ponka. Prawdopodobnie II tura czeka także mieszkańców Starogardu Gdańskiego - mogą się w niej zmierzyć obecny prezydent Janusz Stankowiak i Marek Konkolewski.

Z kolei w Gdyni nieoficjalnie prowadzi obecny prezydent Wojciech Szczurek i możliwe, że w tym mieście nie będzie dogrywki.

Czy II tura będzie także w Tczewie?

Komisje wyborcze najpierw liczą głosy kandydatów do sejmików wojewódzkich, następnie na prezydentów/burmistrzów/wójtów, na końcu - na radnych.

Orientacyjne wyniki w kraju

Wg sondaży IPSOS wybory do sejmików wojewódzkich w 9 województwach wygrał PiS (dolnośląskie, łódzkie, lubelskie, małopolskie, mazowieckie, podlaskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie), a w 7 - Koalicja Obywatelska (pomorskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, opolskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie). Według sondaży w siedmiu miastach: Warszawie, Łodzi, Białymstoku, Lublinie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu wybory prezydenckie rozstrzygnęły się już w I turze.

Pierwszego poniedziałkowego komunikatu PKW spodziewamy się o godz. 6:15.

O 9:10 zapraszamy na Opinie w Radiu Tczew. Dziennikarze lokalnych mediów komentować będą najświeższe informacje wyborcze.

Redakcja

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.radiotczew.pl. Telkab Sp. z o.o. z siedzibą w Tczewie, ul. Jagiellońska 55 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
maria
maria 23.10.2018, 11:20
W gminie Gniew wybiera się Burmistrza a nie wójta!

Pozostałe